Denník SaS


Billboardy (všetky)

Autopilot by dosiahol vyrovnaný rozpočet skôr ako vláda Roberta Fica

pošli na vybrali.sme.sk

Strana Sloboda a Solidarita považuje návrh štátneho rozpočtu z dielne ministra financií Petra Kažimíra za škodlivý, a preto ho v parlamente nepodporí. Na tlačovej besede o tom hovorili Richard Sulík, Eugen Jurzyca a Jozef Rajtár.

„Žiaľ, Peter Kažimír si neváži to, že Slovensko sa nachádza v relatívne dobrej fáze kvôli celosvetovej ekonomike a napriek tomu, že vláda robí jedno protipodnikateľské opatrenie za druhým,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík a doplnil: „Peter Kažimír nedokáže ani v dobrých časoch mať vyrovnaný rozpočet. Čo bude v horších časoch, ktoré určite prídu?“

„Je evidentné, že vláda Roberta Fica už dlhé roky neplní svoje sľuby, čo tvrdí aj Európska komisia, podľa ktorej Slovensko permanentne posiela nesprávne údaje do Bruselu,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca, ktorý upozornil napríklad na to, že podiel verejných financií na štátnom rozpočte neustále rastie napriek iným sľubom.
V porovnaní s inými krajinami V4 sa Slovensko posunulo zo 4. priečky najnovšie predbehlo Poľsko a Česko, je už za Orbánovým Maďarskom.

Jurzyca tiež spomenul, že vláda má tendenciu porušovať strategické dohody z roku 2012 – o dlhovej brzde alebo o dôchodkoch (valorizácia). „Vláda kladie množstvo mín, ktoré sa prejavia v najbližšom volebnom období. Akoby už rátali, že tu po ďalších voľbách nebudú,“ tvrdí E. Jurzyca, podľa ktorého, „autopilot by dosiahol vyrovnaný rozpočet skôr ako vláda Roberta Fica.“

Jozef Rajtár pripomenul, že Slovensko kleslo v rebríčku Doing Business z 29. miesta (v roku 2015) na 39. miesto (v roku 2017). „Podmienky na podnikanie sa na Slovensku zhoršili,“ poznamenal poslanec Rajtár a spomenul príklady – z hľadiska podmienok, ako založiť firmu, je Slovensko až na 83. mieste, z hľadiska vymožiteľnosti práva sme ešte o priečku nižšie.

Archív