Denník SaS


Billboardy (všetky)

Dnes začíname pripravovať podanie na ústavný súd vo veci tzv. vyvlastňovacieho zákona

pošli na vybrali.sme.sk

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) začína dnešným dňom pripravovať podanie na Ústavný súd SR vo veci tzv. vyvlastňovacieho zákona. Následne oslovíme opozičných poslancov, aby sa k podaniu pripojili. Zároveň budeme žiadať ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým účinnosť inkriminovaného zákona pozastaví.

SaS oceňuje, že prezident Andrej Kiska len niekoľko hodín po jeho schválení vetoval zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave diaľnic. Prezident doslova napísal: „Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby Národnej diaľničnej spoločnosti, respektíve Ministerstva dopravy a výstavby SR pri príprave a realizácii jedného konkrétneho projektu výstavby riešili takým legislatívnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou. A navyše, nevyplynul z nevyhnutnosti vyvolanej náhlymi a nepredvídateľnými skutkovými a právnymi okolnosťami.“

Máme rovnaký názor. Je to neprijateľné, je to ďaleko za hranicou akceptovateľnosti v právnom štáte. Podľa schválenej novely budú môcť stavebné mechanizmy a s nimi aj pracovníci stavebných firiem vykonávať stavebné práce na pozemkoch, ktoré ešte nie sú štátom vykúpené. To, že rozsah prác na týchto cudzích pozemkoch určí stavebný úrad, ako aj to, že majiteľom pozemkov sa bude vyplácať finančná kompenzácia, ani zďaleka nevyvažuje brutalitu, akou vládna koalícia zasiahla do vlastníckych práv ľudí.

Naša výhrada platí aj v tom prípade, keby stavebné úrady a samotné firmy postupovali voči majiteľom pozemkov s ohľadmi. Tu ide i princíp. Navyše, prax veľakrát ukázala, že občania sú tí poslední, na ktorých vlastnícke práva sa hľadí. Napokon najlepším dôkazom je práve schválený zákon.

Schválený zákon vraj vyplynul z neochoty niekoľkých vlastníkov pôdy predať svoje pozemky Národnej diaľničnej spoločnosti pod takzvaný bratislavský obchvat. Ide údajne o špekulantov. To znamená, že pre niekoľkých jednotlivcov sa vypracoval zákon, ktorý negatívne zasiahne všetkých občanov na Slovensku, ktorí by sa mohli ocitnúť v situácii, že cez ich nehnuteľnosti – polia, domy, záhrady, dvory – bude viesť diaľnica proti ich vôli, ale nebudú sa môcť účinne voči štátu brániť.

Richard Sulík, predseda SaS
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS, tímlíderka SaS pre podnikateľské prostredie
Miroslav Ivan, poslanec NR SR, tímlíder SaS pre dopravu a stavebníctvo

Archív