Denník SaS


Billboardy (všetky)

Ľudia to povedali hlasne a masovo – Dosť bolo Fica

pošli na vybrali.sme.sk

Strana Sloboda a Solidarita podporuje predčasné parlamentné voľby a opozícia už má vyzbieraných dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s návrhom na demisiu vlády. Odznelo na pondelkovej tlačovej besede SaS.

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej sú mediálne výstupy čelných predstaviteľov Smeru-SD dôkazom ich odtrhnutosti od reality. „Je nad slnko jasnejšie, aké politické požiadavky sformulovali občania počas piatkových protestov na námestiach. Ľudia masovo skandovali ‚Dosť bolo Fica‘ a žiadali novú a dôveryhodnú vládu, ktorá môže vzniknúť len po predčasných voľbách. Takéto demonštrácie sme tu nemali od Novembra´89, a to nesmie nikto ignorovať ani nijakým spôsobom zľahčovať,“ tvrdí J. Kiššová.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová informovala, že poslanci strany na najbližšej schôdzi NR SR stiahnu všetky svoje návrhy zákonov a nebudú sa zúčastňovať na legislatívnom procese. „Hlavnou úlohou slovenského parlamentu dnes nie je prijímanie zákonov na bežiacom páse, ale spriechodnenie predčasných volieb, ktoré požadujú občania. Vyzývame poslancov vládnej koalície, aby nasledovali náš príklad a zdržali sa v tomto hektickom čase zákonodarnej činnosti s výnimkou schválenia jediného zákona – ústavného zákona o skrátení volebného obdobia,“ povedala N. Blahová.

Robert Kaliňák mal odstúpiť dávno

Minister vnútra Robert Kaliňák premárnil všetky príležitosti na slušný odchod, a tak jeho dnešnú demisiu považujú v SaS len za „krok z donútenia rozpadajúcej sa strany Smer-SD.“

Podľa Ľubomíra Galka je rezignácia Roberta Kaliňáka z hľadiska očisty verejného života od korupcie a mafie nedostatočná. „Kaliňák síce odchádza, ale jeho ľudia a s nimi aj všetky deformácie v policajnom zbore zostávajú. Občania sa však nedajú oklamať jedným politickým kostlivcom, ktorý sa vracia do skrine Smeru-SD. Ich hlas, ktorý znel na námestiach, je zrozumiteľný: skutočným riešením je pád Ficovej vlády a predčasné voľby,“ poznamenal podpredseda SaS Ľ. Galko.

Nastal čas ukázať charakter a svedomie

Opozícii sa podarilo vyzbierať podpisy poslancov pod návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica a v pondelok tento návrh podali v podateľni NR SR. „Sme svedkami rúcania sa vládnej koalície. V týchto chvíľach sa u jednotlivcov ozýva charakter a svedomie; a myslím to bez akéhokoľvek náznaku irónie. Ak sa charakter a svedomie ozve aj teraz – po dvoch rokoch – nič nie je stratené. Prišlo by to v pravý čas, lebo táto krajina sa ešte nikdy nezmietala v takej kríze ako dnes,“ uviedla podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a poprosila čestných poslancov z vládnej koalície, konkrétne zo strán Most-Híd a SNS, aby dobre zvážili, ako sa k situácii postavia.

Archív