Denník SaS


Billboardy (všetky)

Márnosť fiškálnej zmluvy – minimálne 3 veľké krajiny zrejme nesplnia rozpočtové plány

pošli na vybrali.sme.sk

Je čoraz pravdepodobnejšie, že fiškálnu zmluvu nakoniec postihne rovnaký osud ako bezzubé maastrichtské kritériá. O tom, že svoje záväzky zrejme nesplnia minimálne 3 veľké krajiny, písala aj včera Európska komisia vo svojich predpovediach.

Fiškálna zmluva mala nahradiť nefunkčné maastrichtské kritériá, ktoré mali štáty obmedzovať v nadmernom zadlžovaní. Maastrichtské kritériá zlyhali na tom, že neurčovali žiadne automatické sankcie – o trestoch mali rozhodovať krajiny, ktoré samotné porušovali tieto pravidlá. Fiškálna zmluva však znova nepriniesla automatické sankcie, Európska únia  sa spoliehala na to, že „snáď už teraz“ budú krajiny hospodáriť zodpovedne. Fiškálna zmluva sa tak stretáva s rovnakými problémami ako neslávne známe maastrichtské kritériá – v prípade „problémov“ budú štátom udelené rôzne výnimky, až to nakoniec skončí tak, že skoro nikto tieto pravidlá nebude dodržiavať. Takto zostávajú najväčší vinníci nepotrestaní, no krajiny ako Slovensko, ktoré nemajú dostatočnú váhu, musia vyrovnávať rozpočet aj za cenu prudkého zvyšovania daní.

 

Ako prvé svoje záväzky jednostranne odmietlo Španielsko – a to ešte v ten istý deň, keď podpísalo fiškálnu zmluvu. Tento rok teda svoje záväzky nesplní, kvôli čomu budúci rok plánuje šetriť o to viac – čo je však len ťažko splniteľné. Španielsko tiež trpí kvôli domácim bankám, ktoré majú problémy v dôsledku prasknutia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Vláda sa preto podujala na záchranu jednej z najväčších španielskych bánk, na čo Európska komisia reagovala tým, že Španielsku povolí ďalšiu výnimku – na splnenie cieľa 3% deficitu mu poskytne ďalší rok času.

 

Ďalším otáznikom sa neskôr stalo Holandsko, v ktorom sa kvôli nemožnosti presadiť šetrenie minulý mesiac rozpadla vláda. Líder parlamentnej strany PVV  Geert Wilders vyhlásil: „Nebudeme akceptovať to, že naši ľudia krvácajú v rukách byrokratov v Bruseli.“ Holandsko neskôr potvrdilo plány pokračovať v šetrení, no ich naplnenie zostáva neisté. Podľa včerajšej predpovede Európskej komisie Španielsko tento rok skutočne výrazne prekročí plánovaný deficit – namiesto 5,3% dosiahne deficit výšku až 6,4%. Taliansko podľa tejto predpovede nebude schopné dosiahnuť budúci rok vyrovnaný rozpočet, ako pôvodne zamýšľalo, ak nepodstúpi ďalšie úsporné opatrenia.

 

Taliansky premiér má však presne opačné plány a žiada, aby „oprávnené investície“ (teda investície, ktoré majú podporiť rast) neboli zahrnuté do limitu pre deficit. Rovnako by do výpočtu deficitu nemali byť zahrnuté splátky pôžičiek verejných inštitúcií súkromným firmám. Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn plánuje tento návrh zvážiť. Podľa talianskeho premiéra by takto bola fiškálna zmluva „udržateľnejšia“. Ak však táto „udržateľnosť“ v podstate pôjde priamo proti zámerom tejto zmluvy, je skutočne takáto „udržateľnosť“ žiaduca?

 

Poslednou veľkou krajinou, ktorú spomínala Európska komisia, je Francúzsko. Podľa Európskej komisie Francúzsko rovnako prekročí limit 3% na budúci rok v prípade, že nepodstúpi úsporné opatrenia. Tento krok je však krajne nepravdepodobný kvôli postoju nového prezidenta Francois Hollande. Hollande má rovnako opačné zámery – plánuje podporovať rast a nové pracovné miesta, samozrejme na úkor ďalšieho neudržateľného zadlžovania. Francois Hollande sa nechal počuť, že by dokonca mohol fiškálnu zmluvu ignorovať úplne – ak by do nej Nemecko nezahrnulo opatrenia, ktoré by mali podporovať rast.

 

Zdroj: Open Europe, Open Europe blog, WSJ, Telegraph

 

Fiškálna zmluva je len formalita a divadlo Španielsko zrejme zachráni banku, hrozí, že nesplní rozpočtové ciele Ak bude nedodržiavanie pravidiel pokračovať, môže to viesť ku koncu eurozóny Írsko bude v referende o fiškálnej zmluve hlasovať aj o odmietnutí finančnej pomoci