Denník SaS


Billboardy (všetky)

Niektorí kandidáti v župných voľbách nemajú transparentné financovanie

pošli na vybrali.sme.sk

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík upozornil, že v župných voľbách kandidujú ľudia, ktorí míňajú na kampaň státisícové sumy a nevedia vysvetliť ich pôvod, rovno klamú alebo vykladajú svojim voličom báchorky.

„Považujem to za mimoriadne nebezpečné, lebo opäť raz sú v pozadí nachystaní oligarchovia, aby podľa overenej investičnej schémy investovali státisíce a vrátili sa im milióny. Spokojní budú kandidáti, lebo sa stanú županmi, spokojní budú investori, lebo sa im mnohonásobne vrátia investície a celé to zaplatí volič,“ uviedol R. Sulík a doplnil: „Ak chceme s takým niečím prestať, musíme voliť takých, ktorých kampane sú financované čisto, poctivo, vysvetliteľne.“

Predseda SaS vymenoval troch konkrétnych politikov: kandidáta na bratislavského župana Rudolfa Kusého, ktorý tvrdí, že míňa svoje vlastné úspory, kandidáta na bratislavského župana Pavla Freša, ktorého transparentný účet zíva prázdnotou a kandidáta na trenčianskeho župana Štefana Škultétyho.

„Chcem vidieť jediného kandidáta, ktorý založil svoj vlastný byt ako Rudolf Kusý, aby mohol investovať do kampane s neistým výsledkom – len tak, že chce páchať dobre. Navyše, pán Rudolf Kusý je spoločníkom spoločnosti DOUBLE RK spol. s. r. o., ktorá má dlhý, dlží 6700 eur. Takýto človek má poctivo a čestne viesť župu? Pavol Frešo má na transparentnom účte príjmy 18 centov, 70 centov, atď., dokopy 5 eur a výdaje asi 5 eur. Tak vyzerá transparentný účet pána Freša, ktorý je povinný viesť v predvolebnej kampani. V tejto súvislosti mi napadá, že pán Frešo zradil kompletne celú opozíciu, keď sa s Ficom v minulom období dohodol na šéfovi NKÚ. Chcel by som odporučiť, aby sa voliči zaujímali aj o financovanie kampane kandidáta Škultétyho: odkiaľ zobral peniaze, koho sú to peniaze, koľko ich je, či je to v súlade s tým, aby to zodpovedalo jeho majetkovým pomerom,“ povedal Sulík.

Richard Sulík vníma ako príkru nespravodlivosť, keďže všetci súperia na tom istom politickom bojisku, s rovnakými pravidlami, ale niektorí tieto pravidlá vedome porušujú. SaS je pritom od začiatku známa svojím transparentným a čestným financovaním.

Generálny manažér SaS Roman Foltin uviedol, že pre celé vedenie strany je solídne financovanie a korektné účtovanie mimoriadne dôležitý faktor. „Svedčí o tom aj 8 auditov bez výhrad či krištáľovo čisté financovanie kampaní našich kandidátov Juraja Drobu v Bratislavskom kraji a Renáty Kaščákovej v Trenčianskom kraji.“

Foltin zároveň pripomenul, že kampane sú skromnejšie aj preto, lebo SaS naráža na limit 500-tisíc eur, ktorý platí rovnako pri bez ohľadu na to, či máte troch, jedného alebo ôsmich kandidátoch.

Archív