Denník SaS


Billboardy (všetky)

Opozícia žiada odtajniť a stransparentniť nákup obrnených vozidiel

pošli na vybrali.sme.sk

Demokratická opozícia považuje za škandál, že ministerstvo obrany podpísalo s fínskou stranou zmluvy týkajúce sa dodávok obrnených vozidiel (8x8) bez toho, aby o tom vopred informovali verejnosť, bez toho, aby im to schválila vláda, bez vedomia premiéra, bez vedomia príslušného výboru NR SR a bez vedomia najvyššieho veliteľa ozbrojených síl, prezidenta SR. Na tlačovej besede na to poukázali podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko a predseda poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Richard Vašečka.

„Plány SNS nám silne pripomínajú projekt ‚vojaka 21. storočia‘ za 100 miliónov z čias politických strán SDKÚ a Smer-SD, keď sa niekoľko rokov akože skúmalo a výsledkom bolo niekoľko šialene predražených kúskov uniformy a výstroje, bežne zakúpiteľnej na internete za zlomkové ceny,“ uviedol exminister obrany Ľubomír Galko.

Opozícia vyzvala ministra obrany Petra Gajdoša, aby zverejnil, akým spôsobom ministerstvo vybralo fínskeho partnera a jeho vozidlo Patria v kombinácii so slovenskými firmami, ako prebiehal výber a aké boli konkurenčné ponuky.

„Žiadame okamžité zastavenie tohto pokútneho obchodu a zrealizovanie transparentnej medzinárodnej súťaže, v ktorej jednou z podmienok budú ofsetty – zapojenie slovenských firiem. Ale zapojenie slovenských firiem tak, že všetky dostanú šancu sa o zákazky aspoň uchádzať a nebudú vyberané len privilegované firmy, v ktorých pozadí sú mecenáši SNS,“ tvrdí Ľ. Galko, ktorý žiada okamžité odtajnenie celého obchodu. „Nominantom SNS by sme odporúčali spomenúť si, ako neslávne nedávno dopadli jej ministri z čias vlády Smeru a SNS a nástenkového tendra. Na ich mieste by som odtajňoval ako žeravý.“

Richard Vašečka uviedol, že touto témou sa chcú zaoberať aj na zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť najbližší utorok. „Požiadame, aby sa do programu riadneho výboru zaradil bod – informácia ministra obrany o tomto obchode. Ak tomu nebude vyhovené, budeme žiadať na túto tému zvolať mimoriadny výbor,“ povedal R. Vašečka na spoločnej tlačovej besede SaS a OĽaNO.

Archív