Denník SaS


Billboardy (všetky)

R. Kaliňák mohol znova mariť vyšetrovanie L. Bašternáka

pošli na vybrali.sme.sk

Existuje ďalšie podozrenie, že minister vnútra Robert Kaliňák priamo alebo cez sprostredkovateľa chráni podnikateľa Ladislava Bašternáka pred trestným stíhaním. Vyhlásili to dnes predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že bývalý zástupca riaditeľa finančnej polície v Bratislave Jozef Lutter podal v januári na generálnu prokuratúru trestné oznámenie, že niekto zabránil vykonaniu policajnej prehliadky v Bašternákovej firme Vega plus.

„Nie je známe, že by nejaký policajný funkcionár alebo vysoký predstaviteľ ministerstva vnútra mal obchodné či inak dôverné styky s Ladislavom Bašternákom s výnimkou ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Preto podozrenie z manipulovania vyšetrovania padá priamo naňho. Jedine minister Kaliňák má relevantný dôvod a aj prostriedky ovplyvňovať v tejto veci činnosť polície,“ povedal poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár.

V tejto súvislosti znova treba zopakovať, že Robert Kaliňák sa nachádza v ťažkom konflikte záujmov a už dávno nemal byť ministrom vnútra. „Rovnako už dávno mal opustiť Bašternákov byt premiér Robert Fico. Bol by to jasný signál, že vláda orgánom činným v trestnom konaní ponecháva voľné ruky. Namiesto toho obaja politici dávajú policajtom a prokurátorom najavo, že 'náš človek', podnikateľ Bašternák je pod ich ochranou a požíva výsadu trestnoprávnej imunity. Je nepochopiteľné, že koaličné strany SNS a Most-Híd toto Smeru-SD tolerujú,“ povedal Rajtár.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko doplnil, že bude na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť žiadať ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara o vysvetlenie. „Podľa medializovaných informácií mal veliacej policajtke tesne pred zásahom niekto zavolať a prikázať jej, aby prehliadku vo firme Vega plus policajti nerobili. Takýto pokyn mohol vydať len obmedzený okruh osôb. Budeme sa o týchto ľudí zaujímať,“ uzavrel Galko.

 

 

Archív