Denník SaS


Billboardy (všetky)

SaS chce odstrániť nespravodlivosť v systéme diaľničných známok

pošli na vybrali.sme.sk

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že ročná diaľničná známka by mala platiť 365 dní. Na tlačovej besede o tom informoval poslanec NR SR a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan, ktorý spoločne so straníckymi kolegami Janou Kiššovou, Eugenom Jurzycom, Jozefom Rajtárom a Milanom Laurenčíkom pripravili novelu zákona o diaľničnej známke.

„Ročná diaľničná známka je jediný inštitút, ktorý v súčasnosti nie je platný rok. Keď si v súčasnosti kúpite ročnú známku napríklad v apríli, neplatí do apríla nasledujúceho roka, ale len do konca januára budúceho roka. Štát tak za rok nespravodlivo vyberá od voličov 2,8 milióna eur navyše,“ uviedol Miroslav Ivan.

SaS chce odstrániť nespravodlivosť v tomto systéme a zároveň zvýši komfort pre motoristov, čo by spôsobilo aj rast predaja ročných známok. „Netreba sa obávať nejakých výpadkov výnosov po zavedení ročných známok s platnosťou 365 dní. Podľa našich výpočtov (viď. príloha) by bol tento výpadok v priebehu rok približne na úrovni 150 000 eur. Je to zanedbateľná suma oproti viac ako 80 miliónom eur, ktoré štát vyberie za diaľničné známky za jeden rok,“ poznamenal poslanec NR SR.

Liberáli veria, že koaliční poslanci umožnia, aby zákon prešiel do druhého čítania. Zákon, ktorý by privítala drvivá väčšina motoristov, by mohol byť účinný od 1. marca 2018.

Archív