Denník SaS


Billboardy (všetky)

SaS k situácii v Bielorusku

Bieloruský režim Alexandra Lukašenka počas prezidentských volieb 19. decembra 2010 a následných masových zatýkaniach v Minsku opätovne potvrdil svoju neochotu a neschopnosť demokratickej zmeny a nevyužil možnosť na zmysluplný dialóg k reformám ponúknutý EÚ. Nesmelé signály o čiastočnom priblížení sa k volebným štandardom OBSE v období pred voľbami boli prevalcované netransparentným sčítaním hlasov a násilnosťami v noc po voľbách. Voľby podľa nezávislých pozorovateľov boli neslobodné a zmanipulované, preto nie je možné ich oficiálny výsledok uznať za legitímny. Vyzývame preto EÚ na pokračovanie sankcií voči režimu a jeho popredným predstaviteľom a zrušenie ich dočasného pozastavenia prijatého Radou pre zahraničné záležitosti EÚ 25. 10. 2010.

Martin Chren ostáva na poste štátneho tajomníka

Téma „hayekovci“ bola pred niekoľkými hodinami uzatvorená. Kontrola NKÚ preukázala, že účelnosť čerpania finančných prostriedkov na predmet plnenia vyplývajúci zo zmlúv uzatvorených so spoločnosťou Hayek Consulting bola dodržaná. Boli však zistené nedostatky na strane ministerstva financií, ktoré v troch prípadoch nedodržalo zásadu hospodárnosti pri nakladaní verejných prostriedkov. Martin Chren ani Ivan Švejna pri týchto projektoch nepochybili.

Hľadanie generálneho prokurátora pokračuje: Koalícia podporuje Čentéša

Už o niekoľko hodín by poslanci mali rozhodnúť o tom, kto bude stáť na čele Generálnej prokuratúry. Proti Dobroslavovi Trnkovi, ktorého kandidatúru navrhla strana Smer-SD postavila štvorica strán vládnej koalície Jozefa Čentéša. Medzi jeho priority patrí posilnenie právomocí trestného úseku prokuratúry a zvýšenie zodpovednosti radových prokurátorov. Zásadné rozhodnutia generálnej prokuratúry by mali dostupné na internete. Rovnakým spôsobom by mali byť podľa Čentéša zverejnené aj majetkové priznania prokurátorov. Menej závažná trestná činnosť, ako drobné krádeže či delikty mladistvých by sa podľa neho mali odkloniť zo súdov, aby zbytočne nezaťažovali celý systém. Orgány činné v trestnom konaní potom môžu viac úsilia venovať závažnej trestnej kriminalite.

Zlúčenie rozhlasu a televízie schválené

Jeden z najviac medializovaných bodov volebného programu strany Sloboda a Solidarita - zlúčenie verejnoprávnych STV a SRo - získal podporu poslancov NR SR. Poslanci podporili návrh z dielne ministra kultúry Daniela Krajcera a zabránili tak ďalšiemu dramatickému zadlžovaniu televízie. "Hlavným cieľom predloženého zákona je predísť ďalšiemu zadlžovaniu verejnoprávneho vysielania, vytvoriť podmienky pre jeho postupnú konsolidáciu a zároveň zefektívniť hospodárenie, kontrolu a riadenie verejnoprávnych vysielateľov," skonštatoval Krajcer.
Archív