Denník SaS


Billboardy (všetky)

Sociálna poisťovňa ignoruje vlastný zákon a okráda invalidov

„Všetci vieme, v akých podmienkach žijú invalidní dôchodcovia, koľko dostávajú od štátu. A o to smutnejšie je, že sme prišli na to, že Sociálna poisťovňa ich už celé roky okráda,“ uviedla na úvod dnešnej tlačovej besedy podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. V roku 2003 prišiel s reformou dôchodkového systému vtedajší minister Ľudovít Kaník, ktorý priniesol nový zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Podľa tohto zákona mali byť okrem nastavenia prísnejších kritérií na stanovenie stupňa invalidity prepočítané dôchodky invalidných dôchodcov na základe princípu zásluhovosti. Sociálna poisťovňa mala automaticky prepočítať všetkým invalidným dôchodcom ich invalidné dôchodky. Strana SaS má k dispozícii minimálne päť konkrétnych prípadov ľudí, ktorí sa v roku 2015 obrátili na Sociálnu poisťovňu so žiadosťou o prepočet výšky dôchodkov. Poisťovňa tejto žiadosti vyhovela a jednej dôchodkyni sa vďaka tomu zvýšil dôchodok o 200 eur mesačne. Sociálna poisťovňa mala vtedy spozornieť a urobiť prepočet plošne. Neurobila tak. Koľko je takých invalidných dôchodcov, ktorí sa prepočtu dôchodku nedočkali, nevieme. Expert SaS na odvodový systém a dôchodky Peter Cmorej preto vyzval všetkých invalidných dôchodcov, ktorým boli priznané dôchodky pred rokom 2004, aby si požiadali o ich prerátanie. Je to jednoduché. Žiadosti nájdete na našich stránkach www.sas.sk a www.lucianicholsonova.sk. Spätne môžete získať stovky a možno aj tisíce eur.

Cenotvorbu v energetike chceme otvoriť verejnej kontrole

Slovenská republika je dlhodobo na čele rebríčka s najvyššími cenami energií. Až 30 % z ceny pritom tvoria poplatky za prenos, prepravu či distribúciu elektriny, plynu, tepla a vody. Strana Sloboda a Solidarita je presvedčená, že občania by mali byť lepšie informovaní o hospodárení a cenotvorbe monopolov v oblasti energetiky. Poslanci NR SR za SaS Jana Kiššová a Karol Galek preto predložili do parlamentu návrh novely zákona, ktorá zavedie povinnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zverejňovať na svojej webovej stránke všetky rozhodnutia spoločností pôsobiacich v energetike, tepelnej energetike a vodnom hospodárstve.

Ľudia nesmú prísť o náhradné pozemky. Výzva ministerke Matečnej

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná dostala občanov , ktorí užívajú svoje pozemky, do časovej tiesne. Ľudia nemajú dostatok informácií a lehota, za ktorú je možné podať žiadosť o užívanie náhradných pozemkov, sa kráti. Strana Sloboda a Solidarita upozornila na problém týkajúci sa približne 100 tisíc ľudí prevažne na južnom Slovensku už koncom januára. Tímlíderka strany SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová vyzýva ministerku Matečnú , aby ľuďom pomohla a predĺžila termín podávania žiadostí o náhradné pozemky do konca roka.

Kým sa vláda nedohodne, motoristi si nevydýchnu. SaS má riešenie

NR SR dnes mohla konečne vyriešiť problém s drakonickými pokutami za meškajúcu kontrolu technického stavu alebo emisnú kontrolu vozidla pre motoristov. Len za jednodňové meškanie s touto kontrolou motorista zaplatí pokutu 330 eur. Táto téma sa v parlamente neotvorila po prvýkrát. Strana SaS už v decembri 2016 predložila do NR SR novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, aby sa tieto pokuty znížili. Minister dopravy sa naším návrhom inšpiroval a na jeseň minulého roka sám predložil novelu tohto zákona, v ktorom sa jednalo najmä o dve kľúčové zmeny – zníženie pokút a liberalizácia staníc technickej kontroly. Tento návrh bol stiahnutý, pretože tu máme nový návrh a s ním aj kompletne nový zákon, ktorý by mal opäť riešiť oba problémy. Ale to sa nestane. „Koalícia opäť rozhodla o odložení hlasovania, a tak sa títo motoristi stali rukojemníkmi vládnej koalície,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede poslanec NR SR a tímlíder strany SaS pre dopravu Miroslav Ivan. Ministerstvo dopravy podľa neho nesmie čakať, kým sa koalícia dohodne. „Stačí jednoduchá zmena, per partes, ktorá bude riešiť tento konkrétny problém s pokutami,“ dodal M. Ivan.

Prostriedky na armádu musia byť pod kontrolou verejnosti. Zvolávame mimoriadnu schôdzu

Strana SaS sa pridáva k opozičným partnerom OĽaNO a Sme rodina k návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze k modernizácii armády. Je neprípustné, aby koaličná strana SNS potichu menila podmienky na nákup radarov za 60 miliónov eur. Miliardy eur z našich spoločných zdrojov idúce na nákup vojenskej techniky musia byť pod verejnou kontrolou. „Od ministra obrany požadujeme relevantné odpovede. Ak koaličný valec túto mimoriadnu schôdzu zablokuje, sme pripravení spoločne s kolegami z demokratickej opozície zvolať schôdzu na odvolanie ministra obrany Petra Gajdoša,“ uviedol na tlačovej besede poslanec NR SR za SaS a člen brannobezpečnostného výboru parlamentu Milan Laurenčík.
novšie staršie
Strana 2
Archív