Denník SaS


Billboardy (všetky)

Internetová novela autorského zákona

Skupina poslancov Národnej rady, vrátane poslanca za SaS Martina Poliačika, pripravila novelu autorského zákona. Táto novela bude dovolovať autorom diel určiť si podmienky, za ktorých je možné ich dielo šíriť. Po schválení tejto novely autor už nebude nútený uzavrieť písomnú zmluvu o využití diela treťou osobou. Týmto sa pripájame k množstvu krajín, ktoré už takúto právnu úpravu majú vo svojej legislatíve.

Ministri SaS hlasovali proti zvýšeniu záruk v eurovale, za nehlasovali ani Lipšic a Chmel

Štyria ministri za SaS hlasovali na stredajšom zasadnutí vlády proti zvýšeniu záruk Slovenska v dočasnom eurovale. Záruky by sa mali zvýšiť zo súčasných 4,37 na 7,73 miliardy eur. Návrh nepodporili ani ďalší dvaja členovia vlády – minister vnútra Daniel Lipšic sa zdržal hlasovania a podpredseda Rudolf Chmel nebol prítomný.

Euroval: Stanovisko SaS k navrhovanému kompromisu SDKÚ-DS

Dnešná oficiálna ponuka SDKÚ-DS na kompromis, ktorú schválilo jej prezídium, predstavuje výrazne užší priestor pre možnú dohodu ako ponuka ministra financií Ivana Mikloša, ktorú prezentoval na koaličnej rade v Častej – Papierničke (12. 9. 2011) a ktorú SaS opakovane odmietla. Pôvodná ponuka hovorila o prerokovávaní každej pôžičky z eurovalu v parlamente, pri súčasnom práve veta každej z koaličných strán. V praxi by to znamenalo, že žiadna z koaličných strán v parlamente nezahlasuje za poskytnutie pôžičky z eurovalu, ak by to bolo proti vôli jednej z koaličných strán. Dnešná ponuka SDKÚ-DS už nehovorí o hlasovaní v parlamente, ale len o hlasovaní vo Výbore pre financie a rozpočet a rovnako nehovorí o práve veta, ale iba o schvaľovaní vo vláde SR. V jednom i druhom prípade by SaS bola hravo prehlasovaná. Z tohto dôvodu SaS odmieta návrh SDKÚ-DS na kompromis, ale v žiadnom prípade sa nebráni ďalším rokovaniam. Strana Sloboda a Solidarita je pripravená kedykoľvek diskutovať o takom kompromise, ktorý nebude stáť občanov Slovenska ani cent.

Slovensko vykročilo k e-voľbám

Slovensko je opäť o krok bližšie k zavedeniu volieb cez internet. V Bratislave dnes prebieha konferencia, ktorá otvára odbornú diskusiu na tému možností zrealizovania elektronických volieb na Slovensku. Akcia sa koná pod záštitou predsedu NR SR Richarda Sulíka a ministra kultúry Daniela Krajcera.

Merkelová koaličných partnerov vydierať nebude

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa rozhodla nespojiť hlasovaním o eurovale s vyslovením dôvery k vláde. „Vítame toto rozhodnutie. Považujeme to za signál aj pre Slovensko, že nie vo všetkom sa musia vládne strany zhodnúť. SaS stojí za vládou Ivety Radičovej a reči o spojení s dôverou neprispievajú k stabilite a sile koalície, ako aj celého Slovenska,“ reagoval na rozhodnutie Merkelovej Richard Sulík.

R. Sulík v nemeckej talkshow Anne Will

Richard Sulík vystúpi túto stredu o 22:45 v nemeckej talkshow Anne Will v televízii ARD. Na tému euroval bude hovoriť spolu s ďalšími štyrmi hosťami. Anne Will je mimoriadne populárna talkshow, ktorú v Nemecku sleduje priemerne 3-4 milióny ľudí. „Nesmierne ma teší, že mám možnosť vysvetlovať správnosť zásadného morálneho postoja voči nezodpovedným vládam a ich dlhom aj nemeckým občanom. V našom postoji nie sme sami a máme medzinárodnú podporu,“ povedal Richard Sulík.

Euroval potrebuje zásadné zmeny

Zásadné zmeny v eurovale by mohli prispieť k jeho funkčnosti. Vyžaduje to však opätovné otvorenie medzinárodných dohôd a následné ratifikácie v krajinách eurozóny. Pripustil to predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Ako povedal, SaS navrhuje kompromis, aby sa vytvoril nadnárodný majetkový holding, do ktorého by každá krajina, ktorá požiada o finančné prostriedky z eurovalu, vložila svoje aktíva, podiely v štátnych podnikoch aj zlaté rezervy.

Juraj Droba: Koniec obmedzení pre cyklistov

Poslanec Juraj Droba predkladá mininovelu zákona o lesoch, ktorá má zrušiť obmedzujúci pohyb cyklistov v lese. Novela má umožniť, aby sa mohli bicyklom pohybovať aj mimo lesných ciest a vyznačených trás. Novelu pred novinármi symbolicky prezentoval v cyklistickom úbore.Obmedzenia pre cyklistov boli zavedené v roku 2007 vďaka ministrovi pôdohospodárstva a poslanca SMERu. Ako povedal Droba, obmedzenia, ktoré boli v minulosti zavedené sú nevykonateľné pretože lesné cesty nie sú v teréne označené. Novelu zákona o lesoch predkladá spolu s Ivanom Štefanecom (SDKÚ-DS) a Jozefom Viskupičom (Obyčajní ľudia). Zrušenie týchto obmedzení je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Euroval a rozšírená spolupráca

Po tom, ako spadla slovinská vláda je zrejmé, že rozšírený euroval nemusí byť prijatý ešte v roku 2011. Problémy stále existujú aj na strane Fínska, ktoré požaduje kolaterál. Eurozóna má však stále riešenie tohto problému a je ním Rozšírená kooperácia (Enhanced Cooperation). EC je procedúra, keď sa na spoločnom postupe dohodne minimálne 9 krajín a ostatné majú šancu sa kedykoľvek pridať. Takýmto spôsobom je možné, aby euroval schválili tie krajiny, ktoré s ním súhlasia, a ostatné by sa prípadne pridali neskôr. Práve zdržanie vytvorenia novej slovinskej vlády môže pritlačiť EU k využitiu tejto procedúry.

SaS je jednotná, euroval naďalej odmieta

SaS ostáva jednotná a všetci jej poslanci zahlasujú proti eurovalu. Jednotný postoj demonštrovala strana na dnešnej tlačovej konferencii. Zúčastnilo sa jej všetkých 18 poslancov SaS, aby tak vyjadrili verejný záväzok hlasovať proti. Úvahy niektorých koaličných partnerov o spojení hlasovania o eurovale s dôverou vláde je účelové. Podľa predsedu strany Richarda Sulíka bude znamenať takmer istý návrat Roberta Fica k moci.

Predsedovia parlamentov V4: Dohody treba dodržiavať

Predsedovia parlamentov krajín V4 vyzvali dnes v Prahe na dôsledné dodržiavanie európskych dohôd. Na návrh Richarda Sulíka schválili delegácie doplnenie záverečnej deklarácie. Vyzvali zainteresované strany, aby dôsledne dodržiavali všetky pravidlá a záväzky vyplývajúce z prístupových zmlúv Európskej únie, vrátane Maastrichtských kritérií a Lisabonskej zmluvy. Reagovali tak na súčasnú krízu v eurozóne.

Grécko by malo vyhlásiť bankrot

Predseda SaS Richard Sulík poskytol k téme Grécka rozhovor agentúre Bloomberg. Ako povedal Grécko by malo vyhlásiť bankrot a zriecť sa eura. Ďalšie úvery krízu v krajine nevyriešia. "Prvým krokom je, že Grécko musí vyhlásiť bankrot. Neexistuje možnosť, že Grécko splatí dlhy teraz, v budúcnosti a ani o 50 rokov," povedal Richard Sulík.

Nemecko: Koalícia nie je pri podpore eurovalu jednotná

Nemecká kancelárka Angela Merkelová patrí medzi najväčších obhajcov eurovalu. Jednoznačnú podporu pre túto svoju politiku však nemá ani medzi poslancami Bundestagu. Začiatkom septembra prebehlo v nemeckom parlamente v otázke eurovalu tzv. "Probeabstimmung", niečo ako cvičné hlasovanie. Proti eurovalu hlasovalo až 25 koaličných poslancov, čím do koaličnej väčšiny (tj. aby bol schválený výlučne hlasmi koalície) chýbalo 6 poslancov.

Slovensko súhlasí s SaS, euroval odmieta

Takmer polovica občanov SR (47,6%) súhlasí s tvrdením, že odmietnutie eurovalu je správny a zodpovedný krok. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK. Opačný názor má len tretina – 32,9% respondentov. Takmer pätina opýtaných nemala vyhranený názor. Prieskum sa uskutočnil od 23. do 29. augusta 2011 na vzorke 1038 respondentov. Na otázku, či by respondenti osobne podporili alebo odmietli euroval, deklarovalo podporu 31% z reprezentatívnej vzorky. Osobné odmietnutie vyjadrilo až 52,2% opýtaných a 16,9% nemalo názor.

Novela o liekoch legalizuje marihuanu na lekárske účely

Veľká novela zákona o liekoch, ktorú včera schválil parlament, legalizuje účinné látky marihuany na lekárske účely. Novela prešla aj za pomoci hlasov SaS. Legalizovanie účinnej látky marihuany na lekárske účely sa do novely pritom dostalo vďaka veľkému úsiliu poslancov SaS Petra Kalista a Stanislava Fořta.

SaS euroval odmietne, vládu podrží

Strana Sloboda a Solidarita nevidí dôvod spájať diskusiu o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde a podporuje vládu Ivety Radičovej. Koalícia SDKÚ-DS - SaS - KDH - Most-Híd dostala v posledných parlamentných voľbách dôveru voličov na vytvorenie vlády a prijala záväzok a zodpovednosť voči občanom Slovenska zaviesť reformy. Veríme preto, že premiérka nepristúpi na zákulisné hry Smeru.

Spomienka na obete z 11. septembra 2001

Strana SaS si dnes pripomína desiate výročie teroristického útoku na USA. S úctou spomíname na všetky ľudské obete, vrátane tých, ktoré v nasledujúcich rokoch nasledovali ako dôsledok vojny proti terorizmu. Jejsúčasťou sa stali aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Útok z 11. septembra 2001 vnímame v širšom kontexte ako útok na západné hodnoty,ktoré zdieľame a ako útok na slobodu, ktorú presadzujeme. Odsudzujeme akékoľvek prejavy násilia, predovšetkým páchané na nevinných acivilistoch.

EÚ oceňuje postup ministerstva práce pri odhaľovaní korupcie

Odhalenie korupcie v Sociálnej implementačnej agentúre, na ktorú upozornila Políciu SR štátna tajomníčka MPSVR SR Lucia Nicholsonová, ocenil šéf auditorov Európskej komisie Mark Schelfhaudt. Je to totiž prvý raz, čo naozaj vidno úprimnú snahu o očistenie štrukturálnych fondov od korupcie. Vďaka tomu by sa mohla výrazne zlepšiť pozícia Slovenska pri rokovaniach o nižšom finančnom treste za Tomanovej pochybné sociálne podniky.

Minister Mihál je pripravený ďalej rokovať s odborármi

Napriek tomu, že odborári nečakane opustili rokovania tripartity na začiatku týždňa, minister práce sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál má stále záujem o vzájomný dialóg. Dnes preto vyzval na návrat odborárov za rokovací stôl. ,,Vláda má záujem o konštruktívny dialóg. Hospodárska a sociálna rada SR je orgánom vlády, preto vyzývam odborárov, aby sa vrátili za rokovací stôl, “ povedal Mihál.

Galko: Do Afganistanu posielame elitu

Minister obrany Ľubomír Galko sa včera lúčil so 16 elitnými vojakmi, ktorých posielame do Afganistanu. ,,Prvýkrát v histórii budú naši vojaci pôsobiť v reálnych bojových podmienkach. Musíme byť pripravení na akékoľvek nešťastie, musíme byť pripravení aj na to, že niektorí z nich sa možno nevrátia,“ nešetril úprimnosťou. Slovensko bolo doposiaľ viac pasívnym konzumentom spoločnej bezpečnosti. Vyslanie týchto elitných vojakov je podľa Galka príspevok slobodného a sebavedomého Slovenska, ktoré chce byť spoľahlivým členom NATO.

Maloletí prídu o beztrestnosť

Krádeže, vandalizmus, to všetko sa spája s už čoraz mladšími deťmi. Maloletí v Košickom a Prešovskom kraji sa v tomto roku dopustili alarmujúcej kriminality. Podľa štatistík policajného zboru bolo až 13% (676) priestupkov spáchaných v týchto dvoch krajoch mladistvými v prvom polroku 2011.

Najväčšou hrozbou pre euro je euroval

Slovensko vstupovalo do eurozóny, v ktorej platili pravidlá. Platil v nej článok 125 Lisabonskej zmluvy, podľa ktorého mala každá krajina ručiť za svoje záväzky sama. Zároveň v pôvodnej eurozóne nesmela Európska centrálna banka vykupovať dlhopisy členských štátov. „Teraz sa stalo to, že všetky pravidlá, ktoré garantovali stabilinú menu, sú zrazu zrušené,“ vyhlásil Richard Sulík.

Ľ. Galko: Nemôžme byť pasívni príjemcovia v NATO

Aj napriek ťažkostiam s financovaním si musí Slovensko uvedomiť dôležitosť schopnej armády. Mala by sa doplňovať s ostatnými armádami členských krajín NATO. „Partneri z NATO sú veľmi diplomatickí. Priamo síce nič nepovedia, keďže nie sme jediná krajina v takomto stave. V neoficiálnych rozhovoroch nám však dajú pocítiť, že skĺzavame do skupiny pasívnych konzumentov spoločnej bezpečnosti,“ povedal pre týždenník Trend Ľubomír Galko.
Archív