Denník SaS


Billboardy (všetky)

Stíhačky sa dajú aj prenajímať

Slovensko by si mohlo prenajímať stíhačky, namiesto ich kúpy. Hovorí minister obrany Ľubo Galko. "Takáto možnosť existuje. Jej výhodnosť či nevýhodnosť ale musí byť detailne analyzovaná nielen z vojensko-odborného, ale aj z ekonomického hľadiska," povedal.

Summit lídrov eurozóny dal SaS zapravdu

Posledný summit lídrov eurozóny potvrdil, že v dvoch podstatných veciach mala SaS pravdu pred rokom a má ju aj dnes. Po prvé, jediné trvalé riešenie problémov Grécka je riadený bankrot krajiny, tak ako ho SaS požaduje už rok a pol. Po druhé, ďalšie navyšovanie eurovalu nie je riešením. Trpezlivosť dochádza už aj ostatným členským štátom. Nie sú už ochotné ďalej zvyšovať svoje záruky do eurovalu.

Jozef Mihál chce viac peňazí pre mamičky

Predĺženie materskej dovolenky na 40 týždňov a zvýšenie dávok chce od januára presadiť minister práce Jozef Mihál. Zmenou zákona by sa materská dovolenka predĺžila o 6 týždňov, vymeriavací základ z ktorého sa vypočítava dávka na materskej dovolenke by sa zvýšil zo súčasných 60% na 65%.

Anketa na portáli aktuality.sk

Najväčšiu podporu medzi čitateľmi spravodajského portálu Aktuality.sk má Smer-SD a SaS. Vyplýva to z prieskumu, ktorého sa zúčastnilo vyše 37.000 ľudí! Najdôveryhodnejším politikom sa stal Robert Fico, tesne pred Richardom Sulíkom, najmenej dôveryhodným je predseda Smeru-SD.

Vláda ostáva, kompromis SaS bol prijatý

Slovensko povedie do volieb pravicová vláda v pôvodnom zložení. Bývalí koaliční partneri prijali kompromis navrhnutý stranou SaS. "Oceňujeme konštruktívny prístup predstaviteľov ostatných troch politických strán. V tejto chvíli bolo najdôležitejšie zachovať sa zodpovedne. Robert Fico ako potenciálny spojenec našich bývalých partnerov opäť raz potvrdil, že mu vôbec nejde ani o stabilitu krajiny a už vôbec nie o občanov," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Nezmyselná pracovná zdravotná služba bola zrušená

Parlament dnes schválil pozmeňovací návrh poslancov Natálie Blahovej, Jaroslava Suju a Jany Kiššovej, ktorým bola zrušená nezmyselná pracovná zdravotná služba pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie. Toto rozhodnutie odbremení viac než 90 percent zamestnancov a zamestnávateľov.

Euroval čaká s najväčšou pravdepodobnosťou ďalšie navýšenie

Slovensko bude musieť pravdepodobne do eurovalu zaplatiť viac. Rozšírený euroval, ktorý na Slovensku prešiel bez hlasov SaS, nebude stačiť. Lídri G20 na svojom zasadnutí neodsúhlasili finančnú injekciu pre Medzinárodný menový fond vo výške 360 miliárd. Americký minister požaduje, aby sa Európa viac angažovala.

Š. Hríb: Prečo som na strane Richarda Sulíka

Šéf SaS práve zisťuje, aké to je, ostať sám. Kopú doňho médiá, politici a aj mnohé osobnosti. Extrémista, zradca, Judáš? Nie, to len väčšinové stádo organizuje ďalšiu úbohú štvanicu Made in Slovakia.

Sulík: Ex-partnerom nech pomôže Smer

"Nevidím dôvod na to, aby sme ich podporili, keď nás vyštvali. Nech si to vyriešia sami so Smerom. Veď toto je rodiaca sa koalícia. Chystajú sa spolu vládnuť, dokázali sa dohodnúť aj na predčasných voľbách. Keď si myslia, že menšinová vláda je to, čo Slovensko potrebuje, nech sa páči, majú tu na to Smer," vyhlásil dnes predseda SaS Richard Sulík na otázku ako bude vyzerať naša politická scéna do predčasných volieb, ktoré budú 10. marca 2012. "Ak však voliči nechcú návrat Roberta Fica, SaS dokáže garantovať, že s ním nikdy vládu nevytvorí. Ak by sme aj boli ochotní prehliadnuť kradnutie a šafárenie s majetkom štátu, pravica a ľavica v jednej vláde fungovať nemôžu, ich pohľad na riešenie problémov je principiálne odlišný."

Nejde o euroval, ide o premiérku

Euroval je príbeh o stratenom čase. Namiesto toho, aby Európa problém riešila, vymyslela si model, ktorý situáciu len zhoršuje. Euroval existuje rok a dráma sa stupňuje.Iveta Radičová prebrala zodpovednosť za výsledok rokovania s SaS. Slovensko malo šancu vyriešiť túto situáciu. Vyriešiť ju tak, aby sme nezablokovali ostatné krajiny, ale aby zároveň zo Slovenska neodišiel ani cent. Takáto dohoda by bola akceptovateľná aj pre SaS. Iveta Radičová nás informovala, že ju mala predrokovanú s kľúčovými aktérmi ako sú predseda Európskej rady Van Rompuy, nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident Eurogroup Juncker. Jej diplomatické úsilie bolo na dobrej ceste.Podľa medializovaných informácií však medzitým na rokovaní Eurogroup zaznela informácia, že Slovensko euroval podporí. Na základe toho prezident Eurogroup oznámil, že Slovensku nebude poskytnutá žiadna výnimka. To zmarilo Ivete Radičovej šancu uspieť vo vyjednávaní lepších podmienok pre Slovensko.Robili sme všetko preto, aby sme našli nejaké riešenie. Predkladali sme jeden odborný argument za druhým. Všetky naše návrhy boli zamietnuté. Riešenie, ktoré sme partnerom predložili pred pár dňami a o ktorom sa má diskutovať na dnešnej koaličnej rade, bolo cez médiá odmietnuté skôr ako sme zasadli k rokovaciemu stolu.V tejto chvíli je viac než zrejmé, že niektorým ľuďom už vôbec nejde o euroval. Nejde o záchranu krajiny pred masívnymi hospodárskymi škodami. Ide o to, donútiť Ivetu Radičovú podať demisiu.Záväzok Slovenska znamená, že Slovensko bude v pomere k verejným príjmom platiť najviac zo všetkých krajín eurozóny. Upozorňujeme, že podpora eurovalu je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády, za ktorý hlasoval každý jeden poslanec vládnej koalície. Preto odmietame prebrať zodpovednosť za rozpad vlády a návrat Roberta Fica. Apelujeme na rozvahu a zodpovednosť našich koaličných partnerov a vyzývame premiérku, aby sa nedala vtiahnuť do týchto mocenských hier.

Euroval: Rokujeme do poslednej chvíle

Euroval v súčasnej podobe predstavuje pre Slovensko riziko obrovských ekonomických škôd, a preto je pre SaS neprijateľný a v tejto podobe ho poslanci za SaS nepodporia. Ako zodpovedná politická strana sme vo štvrtok (6. 10. 2011) ponúkli také riešenie, o ktorom sme presvedčení, že vďaka nemu daňoví poplatníci nebudú musieť posielať svoje peniaze do takých krajín, ktoré hospodária nezodpovedne a ktoré nedodržiavajú pravidlá. Koniec-koncov tento postoj prezentovala aj premiérka Iveta Radičová po rokovaní koaličnej rady v Častej – Papierničke (12. 9. 2011).Zárukou toho, že sa niečo podobné nestane, by bolo práve vytvorenie komisie. Jej úlohou by malo byť – vrátane práva veta - posudzovať , či existuje šanca, že konkrétna krajina túto pôžičku bude vedieť splatiť. Podobná komisia bola napríklad zriadená aj v nemeckom Bundestagu. Argumenty koaličných lídrov, že ESM (tzv. trvalý euroval) nemôžu v súčasnosti odmietnuť, sú ťažko pochopiteľné. Keďže na vznik ESM stačí 95% hlasov, nedošlo by totiž k blokovaniu Slovenskom.Akékoľvek rozhodnutia, ktoré znamenajú záväzky suverénnych štátov voči Európskej únii, musia byť robené vždy ako rozhodnutia slobodných a suverénnych národných parlamentov. Prax je však taká, že sa príjmu najskôr politické rozhodnutia na úrovni hláv štátov a následne je vyvíjaný tlak na suverénne štáty, aby boli schválené v nezmenenej podobe. O vnútroštátnych rozhodovacích procedúrach sú aj naši koaliční partneri ochotní diskutovať, čo SaS víta. Pokiaľ ide o politickú deklaráciu, SaS nakoniec súhlasila s jej doslovným znením v takej podobe, ako to navrhla premiérka. SaS preto verí, že na najbližšej koaličnej rade naši partneri vysvetlia, prečo sa táto deklarácia v poslednej chvíli stala nevyrokovateľnou.

Ohlásenie živnosti: Stačí niekoľko sekúnd

Menej byrokracie a jednoduchšie podmienky pre podnikanie. Vďaka zrušeniu poplatku vo výške 1,50 eura za ohlásenie živnosti by sa obdobie vybavovania s úradom cez internet výrazne skrátilo, len na niekoľko sekúnd. „Ide o významný pokrok pri zjednodušovaní administratívneho zaťaženia podnikateľov a zefektívňovaní komunikácie so živnostenskými úradmi," povedal jeden z predkladateľov návrhu Martin Chren.

Euroval má aj napriek postupnému schvaľovaniu množstvo odporcov

Predseda SaS Richard Sulík dnes absolvoval pracovné stretnutie s poslancom Bundestagu Frankom Schäfflerom. Nemecký poslanec je predstaviteľom vládnej FDP a hlavným organizátorom odporu voči tzv. trvalému eurovalu. "SaS nie je jedinou stranou v Európe, ktorá je proti eurovalu. V každej krajine je politický odpor, nehovoriac o odpore samotného obyvateľstva,“ povedal Sulík po stretnutí na ktorom sa hovorilo najmä o pôžičke Grécku a situácii v oboch krajinách.

Voľba generálneho prokurátora môže byť verejná

Verejná voľba generálneho prokurátora nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom ústavný súd. Nevyhovel tak podaniu opozičných poslancov a námestníkovi generálneho prokurátora Ladislavovi Tichému, ktorí namietali takúto voľbu. Rozhodnutie ústavného súdu privítal aj kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš. Ten stále čaká na vymenovanie do funkcie prezidentom.

Fíni si vydupali kolaterál

Euroskupina ministrov financií sa dohodla, že pôžička Fínska pre Grécko bude mať kolaterál. Takýto postup pôvodne ministri financií odmietali. Uviedla to dnes fínska vláda. "Tento model úplne a efektívne znižuje riziko pre fínskych daňových poplatníkov,“ dodala fínska vláda. Kolaterál bude uložený na separátnom účte a bude mať rating AAA. Súhlas s kolaterálom pre Fínsko vytvára precedens v rámci eurozóny. Umožňuje, aby o podobný kolaterál žiadalo aj Slovensko. SaS v minulosti už navrhovala, aby boli pôžičky pre Grécko kryté kolaterálom.

Krajcer: Chceme hlasovať v súlade s našim názorom

SaS nepodporí euroval v súčasnej podobe, zopakoval včera v relácii Na telo minister kultúry Daniel Krajcer. "Možno je to zvláštne, ale my ako strana chceme hlasovať v súlade s naším názorom. Sme pripravení diskutovať a hľadať riešenie, aby zo Slovenska neodišlo ani euro. Nemáme ale ambíciu za každú cenu blokovať ostatných 16 krajín eurozóny," vysvetľoval pozíciu strany. Ako dodal, SaS nie je jediná v Európe, ktorá euroval nepodporuje.
Archív