Na 11. Kongrese sme predstavili 8 reformných diel

Na 11. Kongrese sme predstavili 8 reformných diel

Strana Sloboda a Solidarita predstavila na Kongrese v Žiline reformné diela k svojim 8 prioritám. Konkrétne ide o Manifest EÚ, Agendu 2020, Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko, Reformu sociálne vylúčených spoločenstiev, Odvodový bonus, Spravme Slovensko vzdelanejším, Zdravotníctvo a Štíhly štát. 

Predseda SaS Richard Sulík zároveň oznámil, že strana ešte tento rok – pravdepodobne na jesennej programovej konferencii – predstúpi pred verejnosť s tieňovou vládou.  

„Do volieb pôjdeme samostatne. Rozumiem želaniu mnohých našich voličov, aby sme sa spojili s ďalšími opozičnými stranami, ale rozhodli sme sa takto, pretože na to máme. Do volieb pôjdeme v čestnej a férovej súťaži o najlepšie riešenia," povedal R. Sulík a pokračoval: „Po voľbách budeme hľadať programovú zhodu so stranami, s ktorými sa pokúsime vytvoriť funkčnú vládu. Vládu, ktorá bude garantom spravodlivosti a slobody; garantom jedného z najlepších podnikateľských prostredí v Európskej únii. Práve SaS ukázala, že dohody robiť vie, zároveň sme aj ukázali, že na ich dodržiavaní trváme."

SaS pokračuje v realizácii regionálnych akcií a dáva si nový cieľ: vybudovať mládežnícku organizáciu.
 
„Krabička" pozostáva z 8 reformných diel

„Krabička", tak znie pracovné označenie súboru reformných diel . 

„Sme eurorealisti. Na rozdiel od eurooptimistov, ktorí vravia, že ak niečo nefunguje, treba presunúť ďalšie kompetencie do Bruselu, a na rozdiel od europesimistov, ktorí požadujú vystúpenie z EÚ, vravíme my – eurorealisti, že Európska únia je síce vynikajúci projekt,ale potrebuje reformu," opísal Manifest EÚ Eugen Jurzyca.

Agenda 2020 bola vlajkovou loďou liberálov v posledných voľbách a aj v najbližších bude patriť medzi kľúčové dokumenty. „Vlády Smeru presadzujú vysoké daňové a odvodové zaťaženie ruka v ruke s výnimkami, cez ktoré chcú na svoj obraz formovať, no často skôr deformujú trh. Myudeme presadzovať návrat k rovnej 19 % dani, aby ostalo v čistom viac peňazí ľuďom, ktorí ich zarobili," povedala autorka Agendy 2020 Jana Kiššová.

SaS pripravila viac ako 100 opatrení v reforme Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. „Opätovné získanie dôvery občanov je jedným z kľúčových cieľov," uviedol autor reformy Ľubomír Galko a doplnil: „Predpokladáme, že čestným a slušným policajtom sa budú naše riešenia páčiť. A rovnako aj občanom. Vznikli na základe početných diskusií s ľuďmi z praxe – policajtmi, vojakmi, prokurátormi, sudcami, štátnymi úradníkmi a odborníkmi z mimovládnej bezpečnostnej a právnej komunity."

Reforma sociálne vylúčených spoločenstiev pod taktovkou Lucie Ďuriš Nicholsonovej stavia na troch princípoch. „Po prvé, princíp zásluhovosti – ten, kto sa snaží, má podstatne viac, ako ten, kto je pasívny. Po druhé, princíp práce pre dospelých – cez zmysluplnú prácu a cez vytváranie hodnôt sa bude meniť a upevňovať postavenie ľudí zo SVS v spoločnosti. Po tretie, princíp vzdelania deťom – cez kvalitné a dostupné vzdelanie umožníme deťom zo SVS vyrovnať ich šance vo vzdelávacom systéme a uplatniť sa na trhu práce," menovala L. Ď. Nicholsonová. 

Odvodový bonus je súčasťou strany SaS už od jej vzniku. „Je to zásadná reforma daňovo – odvodového systému. Nezmyselný a nefunkčný guláš pravidiel nahrádzame jednoduchým, funkčným a najmä spravodlivým systémom. Odvodový bonus pomôže znevýhodneným zamestnať sa, lebo odbúrava hranicu medzi nepracovaním a pracovaním," poznamenal Peter Cmorej, ktorý zodpovedal za túto reformu. 

Väčšia sloboda, ale aj väčšia zodpovednosť pre školy; efektívnejší rezort či vyššia kvalita vzdelávania – to sú ciele školskej reformy, o ktorých hovoril jej autor Branislav Branislav Gröhling. „Niektoré opatrenia sa môžu zdať na prvý pohľad nepopulárne. Ale ide o známe problémy, o ktorých všetci politici dlho vedia, ale nikto ich nechce riešiť. My sa však týchto riešení nebojíme," tvrdí tímlíder SaS pre školstvo. 

V zdravotníckej reforme SaS rozvírila hladinu diskusia o forme a vlastníctve nemocníc. „Vravíme na rovinu, že sme proti tomu, aby štát vlastnil nemocnice a zároveň pre ne, teda sám pre seba písal pravidlá, teda tvoril legislatívu, investoval sám do seba a hospodáril nie so svojimi, ale s peniazmi občanov," vysvetľovala Janka Cigániková.

V oblasti Štíhleho štátu je ambíciou SaS efektívna štátna správa. „Naším cieľom je vykonať opravy tak, aby štát správne fungoval a poskytoval dobré služby ľuďom. Aby štátna správa bola štíhla a prehľadná," povedal autor reformy Jozef Rajtár.

S prejavmi vystúpili Vystrčil z ODS či Mistrík

Na Kongrese vystúpil aj podpredseda ODS Miloš Vystrčil z Českej republiky. „Dosiahli ste úspech a dôležité je, ako ste ho dokázali. Nie populizmom a podliezaním, ale poctivou občianskou politikou. Máme spoločné nielen to, že máme tiež premiéra Slováka, ale aj vládu, ktorá sa neteší dôvere ľudí," odkázal M. Vystrčil prítomným delegátom.

Robert Mistrík vo svojom príhovore nabádal: „Nepremárnime ďalšie príležitosti, formujme a reformujme našu spoločnosť. Slováci majú pozitívny nepokoj v duši."