Denník SaS


Billboardy (všetky)

SaS je za odvolanie J. Holjenčíka

SaS vyzýva prezidenta, aby odvolal riaditeľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Dôvodom je to, že a nespráva nezávisle, ale podľa pokynov premiéra Fica. Po zlacnení ceny plynu na svetových trhoch má ÚRSO konať tak, aby sa cena plynu v súlade s poklesom znížila pre všetkých odberateľov. Namiesto toho prišiel premiér s vratkami za plyn. RF chce vrátiť len domácnostiam 47 miliónov. Toto rozhodnutie však malo prísť nie od premiéra, ale od ÚRSO a navyše peniaze sa mali vrátiť všetkým odberateľom rovnako. Navyše, načasovanie vrátenia peňazí na čas pred voľbami považuje SaS za ďalší z krokov predvolebnej kampane formou korupčných sociálnych balíčkov.

Zohľadňujme fakty dôležité pre zdravie, majetok a prostredie

Treba hovoriť o skutočnostiach, ktoré sa do zámeru posudzovania nedostali a sú tak významné, že v prípade neriešenia môžu významným spôsobom ohroziť zdravie či majetok obyvateľov žijúcich v okolí. V konečnom dôsledku budú predstavovať náklady na realizáciu opatrení, ktoré bude znášať verejný rozpočet.

Chceme ústavnú ochrannu dôchodkov

Predkladáme na schôdzu parlamentu návrh ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Pravidelné zásahy vlády ho totiž oslabujú. Chceme zabezpečiť jeho stabilitu. Vyzývame vládnu stranu Smer-SD, aby návrh podporila.

SaS, OĽaNO a Demokratická skupina SDKÚ – DS navrhujú za účasť na voľbách voľný pracovný deň

Poslanecké kluby SaS, OĽaNO, Demokratická skupina SDKÚ – DS podávajú návrh zákona, ktorý by mohol zvýšiť účasť na voľbách. Navrhujú, aby za účasť na voľbách dostali voliči potvrdenie, na základe ktorého im zamestnávateľ dá deň voľna navyše. Za tento deň navrhujú poslanci SaS, OĽaNO a Demokratická skupina SDKÚ – DS zrušiť 1. september ako štátny sviatok – Deň Ústavy. V súčasnosti volia najmä dôchodcovia, ale masa 2.2 miliónov zamestnancov volí najmenej. Pre nich by to bolo motivačné. Pri malej voličskej účasti výsledky volieb nezodpovedajú skutočnej vôli ľudí. Dňom voľna navyše za účasť na voľbách by sa reprezentatívnosť výsledkov volieb výrazne zvýšila. S týmto návrhom sa poslanci SaS, OĽaNO a Demokratická skupina SDKÚ – DS obrátili sna všetky politické strany a čakajú na reakcie.

Smutné výročie

Pred 47 rokmi tu hrmeli tanky a ľudia utekali pred strelami okupantov z krajín Varšavskej zmluvy. Veniec obetiam Augusta 68 zastreleným sovietskymi okupantmi sme dnes položili aj preto, lebo netreba zabúdať. Ríša zla a znovu prebúdza, nesmieme dopustiť jej návrat.

SaS o väzňoch z Guantanama: Minister vnútra má čo vysvetľovať

Podľa tímlídra SaS pre transparentnosť Ľubomír Galka zanedbal minister vnútra dôležitú povinnosť a situácia je veľmi vážna. Minister vnútra vôbec nekomentoval údajnú nahrávku, ktorú mala odvysielať televízia Aj Džazíra. Má zachytávať zákrok slovenských policajtov, ktorí mučia väzňa z Guantanama umiestneného na Slovensku. "Minister má povinnosť informovať a upokojiť ľudí, že im nič nehrozí . ak je to tak. Žiadam informácie o konzekvenciách voči tým, ktorí spôsobili, že nahrávka unikla a bola zverejnená," komentoval Ľ. Galko.

SaS o zmluve s Roverom: Dajme menšiu výhodu všetkým, nie veľkú výhodu jednému

SaS vyčíta premiérovi Robertovi Ficovi, že dáva veľa jednému subjektu, namiesto toho, aby pomohol všetkým. "Pokiaľ by sa potvrdili prvé informácie, že podpora štátu pre Rover bude niekoľko sto miliónov eur, namiesto toho by sa okamžite mohla znížiť daň na 19%", komentoval Eugen Jurzyca. Ak sa SaS dostane do vlády chce, aby vláda zverejňovala návratnosť investícií pred každou investíciou vyššou ako 10 mil. eur. "SaS chce to isté ako Smer - znížiť sadzbu dane. Fico to však chce len pre jedného, SaS pre všetkých," dodal E. Jurzyca. Ľ. Galko doplnil: "V júni 2004 pred príchodom automobilky KIA na Slovensko sa vtedy opozičný politik R. Fico domáhal informácií o investícii všetkými cestami, aj iniciovaním uznesenia v NR SR. Ak Fico dnes nepodá dostatok informácií, SaS bude iniciovať obdobné uznesenie NR SR, ktoré zaviaže vládu SR zverejniť informácie zo zmluvy s automobilkou Rover."

"Sociálne" balíčky považujeme za protiústavné

Okrem toho, že je nenormálne zobrať peniaze daňovníkov a zaplatiť si za ne svoju volebnú kampaň, je to aj protiústavné. Pohár pretiekol, podávame podnet.

Neznáme lietadlo nad Spišom je americké

Strach ľudí z neznámeho lietadla, ktoré sa dnes v noci už druhýkrát objavilo nad Spišom, spôsobila katastrofálna komunikácia ministerstva obrany. Protiamerickým smeráckym voličom by pôvod lietadla asi nebol po srsti, tak ministerstvo radšej mlží.

Navrhujeme kompromisné riešenie situácie s utečencami

Gabčíkovčania prejavili svoju vôľu a treba ju rešpektovať. Dohoda je však podpísaná a nedá sa už zvrátiť, preto navrhujeme najprijateľnejšie riešenie - umiestnime azylantov v objektoch, ktoré sú vhodné, prázdne, nevyužité a zároveň najlepšie ustrážiteľné.

Sociálna poisťovna a Finančná správa porušujú zákon

Novinkou v zákone o sociálnom poistení, ktorá platí od roka 2015 je skutočnosť, že samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa už do Sociálnej poisťovne neprihlasujú, respektíve neodhlasujú samé - ale urobí to za nich samotná Sociálna poisťovňa „automaticky“. Sociálna poisťovňa rovnako určí živnostníkom a ďalším SZČO novú výšku odvodov, ktoré budú platiť od júla 2015. Údaje potrebné na tieto úkony je Sociálnej poisťovni povinné zaslať Finančné riaditeľstvo SR.