Denník SaS


Billboardy (všetky)

Nebudeme riskovať desiatky miliónov pre dohodu CETA

V najbližších dňoch má byť schválená a uzavretá medzinárodná zmluva o voľnom pohybe tovaru a služieb medzi Kanadou a Slovenskom - CETA. Strana SaS túto dohodu podporuje, ak bude bez chýb. Dohoda totiž obsahuje závažnú chybu, ktorú môžu potenciálne zneužiť kanadské banské spoločnosti. Súčasný geologický zákon zakazuje dobývanie rádioaktívnych nerastov. Problém je v tom, že CETA obsahuje neplatné znenie tohto zákona, čo by mohlo spôsobiť mylné výklady zo strany kanadských spoločností, ktoré by tu chceli investovať. Toto môže napokon viesť k súdnym sporom a arbitrážam, ktoré môžu spôsobiť Slovensku vážne ekonomické škody. Tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik dnes vyzvali ministra hospodárstva Petra Žigu o uvedenie platnej legislatívy v dohode CETA, aby Slovensko zbytočne neriskovalo desiatky miliónov eur.

Robert Fico ignoruje pravidlá parlamentnej demokracie

Premiér Slovenskej republiky Robert Fico ignoruje skutočnosť, že vláda v parlamentnej demokracii je zodpovedná parlamentu a nie naopak. Je neprípustné, aby premiér vydieral poslancov, že hlasovanie vo veci týkajúcej sa výlučne parlamentu spojí s hlasovaním o dôvere vláde. Skrátené legislatívne konanie v prípade zmrazovania platov ústavných činiteľov je jednoznačne v rozpore so zákonom, ktorý hovorí, že legislatívne konanie môže byť skrátené len v prípade ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia hospodárske škody značného rozsahu. Vyzývame preto koaličných poslancov, aby takéto diktátorské maniere Robertovi Ficovi zatrhli.

Richterove zákony skomplikujú život deťom i rodičom

Zákaz bránenia kontaktu s rodičmi a blízkymi, sociálne vylúčenie, neprimerané fyzické tresty – tak aj takto má vyzerať tzv. „lex Čistý deň“ ministra Richtera. Presnejšie ide o novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorá je plná legislatívnych chýb a šitá horúcou ihlou. Navrhovaná právna norma navyše prispeje k likvidácii súkromných zariadení. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová preto podala procedurálny návrh, aby bola novela zákona vrátená na dopracovanie. Poslankyňa NR SR za SaS Jana Cigániková zase upozorňuje na problematickú registráciu jaslí na VÚC, ktorá súvisí s náročnými a drahými podmienkami na splnenie. Navyše, ak budete mať ako rodič od 1. januára 2018 dieťa v neregistrovanom zariadení, prídete automaticky o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur. J. Cigániková podala pozmeňovací návrh, ktorý by umožnil aj VÚC mať zákonnú možnosť registrovať jasle. Na chaos na ministerstve práce totiž nesmú doplácať deti svojím bezpečím a rodičia peniazmi.

Týranie zvierat nemá vo vyspelej demokracii svoje miesto! Výzva SaS kompetentným

To, čo sa nám zdá byť dnes absurdné, je na Slovensku skutočnosťou. Psie zápasy sa na Slovensku konajú od 90-tych rokov. Za posledných 10 rokov sa policajtom nepodarilo začať vo veci ani len trestné stíhanie. V nelegálnych psích zápasoch ide pritom o státisíce eur. Ide o nehumánne a drastické týranie psov. Najďalej sa vo vyšetrovaní dostala redaktorka TV Markíza, na ktorú počas natáčania príspevku dokonca strieľali. Polícia to však vyšetruje iba ako priestupok. „Nepoznáme dôvod, prečo sa reálne v tejto veci nekoná. Nesmieme čakať ani minútu,“ zdôraznil na tlačovej besede poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová vyzvala všetky zodpovedné orgány, aby začali urýchlene konať. Bezbrehé týranie zvierat už dávno nemá mať vo vyspelej demokracii svoje miesto. A nie je možné, aby streľbu na redaktorku riešila polícia iba ako priestupok.

SaS │ 50 eurový poplatok za objednanie u lekára mal prejsť v tichosti

Minister zdravotníctva Drucker sa správa zbabelo, keď nemá odvahu predkladať parlamentu svoje kontroverzné nápady formou vládnych návrhov zákonov. Na zdravotníckom výbore sa stáva opakovane, že pozmeňovacie návrhy jednoducho prichádzajú na poslednú chvíľu, doslova minútu pred hlasovaním. Jeden z takýchto návrhov „rieši“ problém prednostného ošetrenia za úplatu tým, že si pacienti celé vyšetrenia zaplatia sami v rámci takzvaných doplnkových ordinačných hodín. A čo tí pacienti, ktorí nemajú pre svoj zlý zdravotný stav na výber? Poslankyňa NR SR a členka zdravotníckeho tímu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková preto žiada ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby riadne dodržiaval legislatívny proces a prestal obmedzovať spoločenskú diskusiu na pálčivé témy v slovenskom zdravotníctve.

Ministerka Matečná témou "duálnej kvality" odvádza pozornosť; vyzývame ju na opakovanie testov potravín

Dvojitá kvalita potravín je dôkazom nekompetentnosti našich štátnych orgánov. Štátna veterinárna a potravinová správa SR má najmenej 12 rokov kompetenciu kontrolovať nekalé praktiky a už takýto dlhý čas môžu vykonávať kontrolu dvojakej kvality potravín. Ak by ju robili tak, ako by ju robiť mali, respektíve ak by poznali svoje kompetencie, dvojitá kvalita by už nebola témou. Našim čelným predstaviteľom štátu však nejde o racionalitu, ale len o politiku a hazardovanie s dôverou občanov. Svedčí o tom fakt, že doterajšie výsledky kontrol dvojakej kvality potravín sú s veľkou pravdepodobnosťou zmanipulované, vyhlásila na dnešnej tlačovej besede tímlíderka strany SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Vyzývame preto pani ministerku Matečnú, aby vysvetlila podozrenia týkajúce sa kontrolných zistení dvojakej kvality potravín a tiež, aby nariadila nový prieskum.

Reakcia SaS na žalobu J&T

Žaloba podaná finančnou skupinou J&T na podpredsedu strany SaS Ľubomíra Galka a tímlídra SaS pre štíhly štát Jozefa Rajtára, ktorí sú zároveň poslancami NR SR, je groteskná. Ako na tlačovej besede zdôraznil J. Rajtár: „Nie je to obyčajná žaloba. Je to vec, v ktorej sa rozhoduje o tom, kto bude na Slovensku vládnuť. Či volení zástupcovia ľudí, alebo oligarchovia cez stranu Smer.“ Obaja poslanci sa zhodli v názore, že ako demokraticky zvolení zástupcovia ľudu nemienia odovzdať moc do rúk nevolených elít. Naopak, finančnej skupine poslali jasný odkaz - zastrašiť sa nedáme a budeme naďalej trvať na vysvetlení pochybných kšeftov vašich schránkových firiem.

Zvolávame mimoriadnu schôdzu na odvolanie Roberta Kaliňáka

Robert Kaliňák ako podpredseda vlády a minister vnútra zlyháva a škodí Slovensku. Netransparentné tendre, kde sú vopred určení záujemcovia, pokuty či pochybné príjmy Kaliňáka – to všetko prehlbuje nedôveru ľudí k politikom. Dôkazom sú župné voľby, v ktorých ľudia jasne odmietli politiku strany Smer-SD. Namiesto vyvodenia zodpovednosti Kaliňák len zľahčuje a popiera skutočnosti. Jeho odvolanie by bolo korekciou súčasného stavu. Opozícia preto začína dnešným dňom zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie už dávno presluhujúceho Roberta Kaliňáka z funkie ministra vnútra.

Pokútny nákup obrnených vozidiel treba zastaviť

Pokladáme za škandál, že nejaké zmluvy s fínskou stranou, týkajúce sa dodávok obrnených vozidiel podpísalo ministerstvo obrany, ktoré má v správe SNS bez toho, aby o tom vopred informovali verejnosť. Vyzývame ministra obrany Petra Gajdoša, aby zverejnil, akým spôsobom vybrali na ministerstve obrany fínskeho partnera a jeho vozidlo, pričom žiadame okamžité zastavenie tohto pokútneho obchodu. A v neposlednom rade sa pýtame, či je s takýmto postupom svojho ministra predseda vlády Robert Fico stotožnený? Viac k téme pokútneho nákupu obrnených vozidiel povedali na dnešnej tlačovej besede podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

SaS predstavila reformu sociálne vylúčených spoločenstiev

Neriešenie problémov SVS ťahá celý štát dolu. To nechceme. Lucia Ďuriš Nicholsonová spolu s Richardom Sulíkom dnes predstavili reformu sociálne vylúčených spoločenstiev SVS. Táto tzv. "rómska reforma" dáva šancu tým ľuďom, ktorí sú aktívni a reálne chcú niečo so svojím životom urobiť.

SaS bola, je a vždy bude za debyrokratizáciu

Strana Sloboda a Solidarita od svojho vzniku bojuje proti byrokracii, na rozdiel od iných. Aj o tom hovorili na brífingu podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová, tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár a poslanec NR SR Vladimír Sloboda.

SaS pomohla odhaliť kupovanie volebných hlasov

Kandidáti strany Sloboda a Solidarita už po tretí raz pomohli odhaliť vážny volebný podvod. Tentoraz palec hore pre Milana Vrabeľa.
Archív