Denník SaS


Billboardy (všetky)

V dôsledku snahy EÚ šetriť vodu možno bude musieť byť kanalizácia častejšie zalievaná čistou vodou

pošli na vybrali.sme.sk

Po suchách v južnej Európe Brusel chce, aby preventívne šetrili všetci obyvatelia Európy. Iniciatíva tiež zapadá do ekologickej časti plánu Európskej únie Europa 2020. Týmto sa vo svojej správe zaoberá Die Welt on-line.

Súčasťou úspory má byť povinné zvyšovanie efektivity budov v spotrebe vody o 30%. Vlastníci domov a pozemkov teda zrejme budú musieť vymeniť sprchy, kohútiky a toalety za zariadenia s nižšou spotrebou, za čo si však priplatia v sumáre o desiatky miliárd eur viac.

Konzervatívny odhad je 400 eur na bytovú jednotku, čo pri prepočítaní na celú Európsku úniu znamená zhruba 50 miliárd eur, ktoré budú musieť obyvatelia zaplatiť. Otázne však je, či bude efekt vzhľadom na vynaložené prostriedky dostatočný. Die Welt hovorí konkrétne o príklade Nemecka, v ktorom sa len 2,7% vody spotrebuje vo verejných vodovodoch. 30% redukcia by toto množstvo znížila na 1,9%, čiže by išlo skutočne o nepatrný pokles. Toto je navyše predpokladané pri nezmenenom správaní spotrebiteľov. Je však možné predpokladať, že po znížení prietoku vody v zariadeniach sa budú ľudia jednoducho dlhšie sprchovať a viac krát splachovať záchod.

Medzičasom však nie je jasné, či sú vôbec akékoľvek snahy o zníženie spotreby vody vhodné. Die Welt totižto hovorí o tom, že veľa systémov verejnej kanalizácie má už dnes problémy kvôli tomu, že od domácností od nich paradoxne neprichádza dosť vody. Kanalizačné podniky tak musia samy svoje stoky občas zaplavovať čistou vodou, aby zabránili usadeninám a zápachu.
Zdroj: welt.denotrickszone.com