Denník SaS


Billboardy (všetky)

Za eurofondy bola postavená aj rozhľadňa s výhľadom na hnoj

pošli na vybrali.sme.sk

Pri eurofondoch sú projekty, ktoré majú šľachetné ciele – a snažia sa riešiť potreby ľudí. No sú aj projekty, pri ktorých ide o čisté plytvanie – a ktoré by bez týchto „peňazí zadarmo“ nikdy nevznikli. Ako napríklad neefektívne rozhľadne.

Rozhľadne boli postavené v oblasti Bielych Karpát v Českej republike. Ich rozmiestnenie však naznačuje, že možno ešte viac, ako o čo najväčší prínos, išlo ich staviteľom o to, aby nejakým spôsobom minuli pridelené peniaze. Inak sa nedajú vysvetliť ich bizarné lokácie – z jednej z nich sa napríklad môžu ľudia pozerať priamo na veľkú skládku hnoja. Skládka hnoja tam je zrejme najzaujímavejším objektom, keďže minimálne polovicu panorámy zakrývajú úplne alebo čiastočne vyrastené stromy.

  TOM4274ca_6rozheden8.jpg

Využiteľnosť niektorých ďalších rozhľadní je podobná. Výstavba 6 rozhľadní stála 3,3 milióna korún, pričom by mali pomôcť rozvoju cestovného ruchu, a následne aj pracovných miest. Bolo by však zaujímavé zhodnotiť ich skutočný prínos. Možno by sa nakoniec zistilo, že jediné pracovné miesta, ktoré boli „vytvorené“ boli pracovné miesta pri výstavbe týchto rozhľadní. To by však bol síce nízky, ale pozitívny prínos – keby tieto „európske“ peniaze boli skutočne zadarmo. Pri Slovenskej republike je to napríklad tak, že na získanie každého jedného eura z eurofondov sme museli vynaložiť 90 centov. V takomto svetle už plytvanie na veci podobné rozhľadniam s výhľadom na hnoj nevyzerá tak atraktívne. 

292233_10150793130504704_43855944703_9417193_467184373_n.jpg

Zdroj: idnes.cz

Dán, ktorý si za peniaze z EÚ postavil lyžiarsku zjazdovku na ostrove bez kopcov a snehu, dostal od EÚ ďalšie peniaze Dostávame z EÚ oveľa viac peňazí ako platíme? Pár zaujímavých skutočností o eurofondoch