Ing. Richard Sulík

Ing. Richard Sulík

55 rokov
Predseda strany

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85

Štruktúrovaný životopis Richarda Sulíka si môžete stiahnuť tu.

Od marca 2020 som ministrom hospodárstva, od marca 2009 som predsedom SaS, od nepamäti liberálom. 

Narodil som sa v revolučnom roku 1968 v Bratislave. Moja mama mi vravela, že som mal možnosť vidieť ruské tanky na vlastné oči. V roku 1974 sme sa mne z neznámych dôvodov presťahovali do Malého Lipníka (okres Stará Ľubovňa), kde moji rodičia vydržali asi rok, potom sme sa vrátili do Bratislavy. Moja mladšia sestra má na túto epizódu dodnes spomienku, Starú Ľubovňu má uvedenú ako miesto narodenia.

V roku 1980 sme emigrovali do Nemecka, prvý rok Mníchov, druhý a tretí Gelsenkirchen a potom Pforzheim. Mal som možnosť pochytiť všetky hlavné nemecké dialekty od nechápavého „wat itn dat den eh“ z Porúria až bo chápavé „ja mei“ z Bavorska. V roku 1987 som síce zmaturoval na Technickom gymnáziu z predmetov matematika a fyzika, ale následné štúdium všeobecnej fyziky na Technickej univerzite v Mníchove bolo predsa len iná liga, a tak som po dvoch rokoch presídlil na ekonómiu. Tu to išla jedna radosť, avšak doma prišiel November 1989, tak som ani toto štúdium neukončil a vrátil sa do Bratislavy. Moji rodičia aj moje dve sestry zostali v Nemecku.

Tretíkrát som začal študovať v roku 1998 na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Národohospodárska fakulta, špecializácia dane a daňové poradenstvo, téma diplomovej práce Daňová reforma SR.

Po návrate do Bratislavy som začal podnikať, čo ma bavilo niečo vyše 10 rokov. V roku 2001 som firmu, ktorú som v roku založil (FaxCopy a.s.) opustil a v roku 2006 som predal svoj podiel mojim vtedajším spoločníkom.

V roku 1993 som sa oženil s krásnou Slovenkou Ivanou, narodili sa nám dve deti, Alexandra (skončila právo) a Filip (už pracuje) a v roku 2001 sme sa rozviedli.

V roku 2003 som ako 35-ročný mal všetky predpoklady venovať sa niečomu novému v živote – bol som čerstvo doštudovaný, odišiel som z firmy a rozvedený. Mal som teda čas a možnosti a stal som sa poradcom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša a napísal koncepciu daňovej reformy (totožná s mojou diplomovkou). Daňová reforma na čele s 19- percentnou rovnou daňou bola veru veľká a solídne funkčná vec.

Po uvedení Daňovej reformy do praxe som z ministerstva financií odišiel a na niekoľko mesiacov som zaradil sabatical. V máji 2004 som začal šéfovať v OLO a. s. takmer na dva roky. Počas tejto doby OLO prvýkrát vo svojej 50-ročnej histórii znížilo poplatky za odvoz smetí.

Aj v mojom súkromnom živote došlo k zmenám. Spoznal som hotový poklad a najlepšiu mamu na svete Sandru. V roku 2007 sa nám narodil Hugo a v roku 2009 Viktória. Proti demografickej kríze tak bojujem štyrmi deťmi :-)

Dňa 21. augusta 2008 nielen, že bolo 40-ročné výročie, čo nás na chvíľu prišli pozrieť ruskí bratia, ale aj deň, keď som sa definitívne rozhodol založiť SaS. V marci 2009 sme mali ustanovujúci kongres a v júli 2010 som sa stal predsedom NR SR. Tak, ako zavedenie rovnej dane (menej ako rok od prvého stretnutia s Ivanom Miklošom až po uzákonenie posledných zákonov), aj vstup na politickú scénu bol raketový. 

Zatiaľ, čo my sme robili jednu začiatočnícku chybu za druhou, naši koaliční partneri otočili v podstatnej veci a vláda padla, lebo Iveta Radičová spojila hlasovanie o dôvere vláde s nijak nesúvisiacim hlasovaním o navýšení eurovalu. Následné voľby v marci 2012 dopadli pre nás zle (5,88%), nasledoval odchod asi tretiny členov pod vedením Juraja Miškova a dlhá fáza trápenia sa na hranici zvoliteľnosti. Do ďalších volieb sme ale spravili množstvo mravčej práce, naši voliči sa zdá, že nám odpustili, a tak sme v marci 2016 dosiahli najlepší výsledok v našej krátkej histórii (12,1%).