Galko: Róbert Kaliňák pri lietadlách zavádza

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Podpredseda strany SaS Ľubomír Galko považuje nákup lietadiel typu Spartan ministerstvom obrany za politické rozhodnutie a zodpovednosť súčasného ministra obrany, ktorý si sám stanovuje rebríček priorít, týkajúcich sa modernizácie vojenských systémov SR. Kritizuje však okolnosti, za akých nákup prebieha, najmä utajovanie podrobností o nákupe a spôsobe platby. V súvislosti s týmto nákupom však cíti potrebu reagovať na nekompetentné vyjadrenia ministra vnútra Kaliňáka.

„Róbert Kaliňák zavádza, keď prirovnáva Spartany k nákladným vozňom. Je to len nepodarené odôvodnenie toho, že chce nakúpiť staré lietadlá z Rakúska alebo Talianska. Spartany sú vhodné aj na prepravu civilov – prevezú vojakov, ministrov, štátnych tajomníkov aj úradníkov ministerstva obrany. Riešené je to vkladaním mobilného VIP boxu, ktorý poskytuje maximálny komfort. Využitím Spartanov na prepravu civilov, napr. ústavných činiteľov sa ušetrí veľa peňazí,“ povedal Galko.

Jedným z Kaliňákových argumentov nevhodnosti Spartanov na prepravu štátnikov je aj to, že majú málo okien. Galko však tento argument považuje za nešťastný: „Nejdú si robiť vyhliadkové lety. Potrebujú sa prepraviť za účelom plnenia úloh, ktoré im vyplývajú z  pracovných povinností. Takáto výhovorka mi pripomína výlet smeráckych paničiek do Petrohradu, ktoré leteli špeciálom letky MV a po návrate ani nevedeli povedať, s kým sa na tejto „pracovnej“ ceste stretli a čo vlastne riešili,“ dodáva podpredseda liberálov.

Galko zároveň prízvukuje, že ak je už nákup Spartanov schválený aj vládou, treba upustiť od kúpy starých lietadiel pre ministerstvo vnútra. „Kaliňák by nad tým už mal konečne prestať tento nákup propagovať, ale sústrediť pozornosť na zlúčenie dvoch letiek – letky MV a letky MO, do jednej letky, sústredenej pod MO. Nie je pravdou, že týmto zlúčením letiek sa nič neušetrí. Zlúčená letka je výrazne efektívnejšia, ušetria sa financie nielen pri nákupoch, ale aj náklady na riadenie, logistiku, servis a podobne. Róbert Kaliňák aj Martin Glváč, napriek tomu, že sú z tej istej strany, sa hrajú každý na vlastnom piesočku, nekooperujú, a výsledkom je chaotické rozhadzovanie verejných financií,“ uzavrel Galko. 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá