SaS: Za Ficove cowboyské rozhodnutia draho zaplatíme všetci

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Premiér Robert Fico sa rozhodol jednostranne zrušiť zmluvu o prenájme Vodného diela Gabčíkovo Slovenským elektrárňam. Slovenskú republiku tým pripravil o stovky miliónov eur, ktoré bude musieť zaplatiť ako odškodné Slovenským elektrárňam za predčasné vypovedanie zmluvy.

Predseda SaS Richard Sulík považuje tento krok za nepremyslený a unáhlený. “Pokiaľ je podľa pána premiéra táto zmluva nevýhodná, mal hľadať spôsob, aby to Slovensko stálo čo najmenej peňazí, a nie ju hneď vypovedať a zaplatiť za to nepredstaviteľnú sumu, mimochodom, z peňazí daňových poplatníkov,” povedal Sulík.

Tímlíder strany SaS pre energetiku Karol Galek objasnil podmienky predmetnej zmluvy. “V prípade predčasného ukončenia zmluvy o prenájme Gabčíkova je stanovené odškodné vo výške prevádzkového zisku počas celého jej trvania, teda 30 rokov. Toto odškodné je rádovo niekoľko sto miliónov eur, o čom premiér veľmi dobre vedel. V prípade arbitráže by mal preto za jej výsledok prevziať osobnú zodpovednosť. Kým sa však arbitráž skončí, môže to trvať roky, a to už premiérom nebude. Ak potom Slovensko prehrá, platiť to budeme iba my, občania. Aj to Robert Fico určite vedel.”

SaS taktiež považuje zmluvy so Slovenskými elektrárňami za nevýhodné, no presadzujeme riešenia, na základe ktorých Slovensko nebude musieť platiť žiadne odškodné, ani nebude vystavené hrozbe arbitráži.

 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá