Sulík o duálnej kvalite potravín: Namiesto zahmlievania odborne diskutujme

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Tlačová správa k dnešnej odbornej diskusii na tému duálnej kvality potravín v Liberálnom dome:

„Dvojaká kvalita výrobkov je téma, ktorá si zaslúži odbornú a hĺbkovú diskusiu, nie len politický marketing a nepremyslené podkopávanie dôvery ľudí v spoločný trh vyhláseniami o nekalých úmysloch výrobcov. S týmto cieľom som dnes usporiadal okrúhly stôl, aby sme počuli čo najširšie spektrum názorov a príklady priamo z praxe. Len tak sa dajú priniesť návrhy zlepšení a riešenia súčasného stavu bez negatívnych dôsledkov." Vyhlásil to predseda strany Sloboda a Solidarita a europoslanec Richard Sulík, ktorý dnes (piatok 16. 2.) usporiadal v Liberálnom dome odbornú diskusiu na túto tému.

„Pozvanie prijali zástupcovia združení pre ochranu spotrebiteľov, Slovenské združenie pre značkové výrobky, Slovenská aliancia moderného obchodu reprezentujúca predajné reťazce, rovnako ako vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku p. Ladislav Miko. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ani žiaden zástupca ministerstva sa na diskusii bohužiaľ nezúčastnili," uviedol Sulík, ktorého úmyslom bolo k tejto problematike pristúpiť odborne a konštruktívne. „Svojou doterajšou komunikáciou ministerstvo iba zahmlieva a dovolím si povedať, že aj zavádza občanov Slovenska, ktorých nazýva občanmi druhej kategórie len na základe testovania pochybnej kvality. Bez odborného prístupu a faktických argumentov sa téma duálnej kvality ťažko pohne ďalej," zdôraznil.

Sulík je tieňovým spravodajcom v gestorskom výbore Európskeho parlamentu k správe Dvojaká kvalita produktov, môže tak ovplyvniť podobu konečného znenia textu. „Výsledkom rokovaní v EP bude uznesenie, ktoré sa môže neskôr stať základom pre ďalšie legislatívne návrhy, zmeny súčasnej legislatívy alebo odporúčania pre členské štáty. Preto som sa rozhodol poskytnúť priestor  na vyjadrenie všetkým, ktorých sa téma dotýka a na základe objektívnych informácií potom postupovať ďalej" priblížil Sulík. 

Komisia už onedlho predstaví spoločnú metodiku testovania, ktorá môže pomôcť zlepšiť vymáhanie súčasne platnej legislatívy. Podľa europoslanca by sa ministerstvo malo zamerať na vymáhanie už existujúcej legislatívy, a nie zbieranie lacných politických bodov, ktoré spotrebiteľom nepomôžu. Za pozitívnu považuje už samotnú spoločenskú diskusiu o danom probléme, keďže výrobcovia a distribútori začínajú reagovať na kritiku zmenou svojej ponuky. Sulík je preto presvedčený, že najrýchlejšou cestou na dosiahnutie vyššej kvality ponúkaných produktov je práve tlak a kritika spotrebiteľov.

 

Okrem zástupcov SaS boli na stretnutí prítomní:


Ladislav Miko a Jana Cappello, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Petra Vargová Čakovská, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S. Poprad (zástupca spotrebiteľov)
Milan Machalec, Agrifood s.r.o. (zástupca spotrebiteľov) 
Štefan Vodný, EUROFINS BEL/NOVAMANN s.r.o. (testujú potraviny)
Katarína Fašiangová, Slovenská aliancia moderného obchodu  (Billa, Kaufland, Lidl, Tesco, Metro, dm drogerie)
Ľubomír Tuchscher, Slovenské združenie pre značkové výrobky
Michal Vaňáček, asistent spravodajkyne v europarlamente
Mária Jendrišáková – Public Affairs Manager SR Danone & Nutricia

 

Diskusia v LD.jpg

 

 

 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá