Peniaze EÚ na rybársku politiku podporujú pytliakov, rybárska politika vedie k nadmernému lovu

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Medzinárodná organizácia pre ochranu námorných vôd Oceana vydala v štúdiu, v ktorej odhaľuje, že Európska únia odmieta priame spojenie dotácií Spoločnej rybárskej politiky (CFP) s nelegálnym, neregulovaným a nehláseným rybolovom.

Podľa štúdie napríklad boli poskytnuté dotácie vo výške 4,02 milióna eur na výstavbu novej továrne na spracovanie rýb, ktorú vlastní Antonio Vidal Suárez spolu so svojim synom, napriek tomu, že sú celosvetovo známi kvôli zapájaniu sa do nelegálneho rybolovu, už viac ako 10 rokov. Minimálne 9 lodí vlastnených alebo prepojených s firmami tejto rodiny bolo zapojených v nelegálnom rybolove , napriek tomu však dostali v dotáciách viac ako 10 miliónov eur.

Spoločná rybárska politika EÚ (CFP), je podobne ako Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) centrálne plánovaná prostredníctvom regulácií, kvót a prerozdeľovania peňazí prostredníctvom dotácií. Napriek tomu, že medzi jej hlavné ciele patrí zachovanie jednotlivých druhov rýb, štúdie paradoxne ukazujú, že vedie k ich väčšiemu ohrozeniu. K nadmernému lovu rýb dochádza pri troch štvrtinách rýb, pričom podľa organizácie Oceana sa loví dvoj až trojnásobok udržateľného množstva rýb.

Zdroj: independent.co.uk, marine-world.es

 

 

 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá