Vysoký predstaviteľ ECB nevidí problém v nalievaní peňazí do ekonomiky

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Člen riadiaceho výboru ECB Lorenzo Bini-Smaghi v interview pre Financial Times pripustil možnosť nalievania peňazí do ekonomiky cez takzvané kvantitatívne uvoľňovanie, aké bolo použité napríklad v USA. V rozhovore povedal: „Nerozumiem takmer nábožným diskusiám o kvantitatívnom uvoľňovaní (...) nevidel by som žiadny dôvod, prečo by takýto nástroj, ako ušitý pre špecifické podmienky eurozóny nemal byť použitý“, v prípade, že by ECB videla riziko deflácie.

Smaghi tiež kritizoval snahy o konzervatívnejšiu menovú politiku, ktorá je opatrná voči krokom, ktoré môžu viesť k výraznému zvýšeniu inflácie. Hovoril, že ECB má „povinnosť konať“ a „nemala by sa skrývať za právnikov, aby sa vyhla konaniu“, čím kritizoval opozíciu nemeckej centrálnej banky proti zvyšovaniu nákupu štátnych dlhopisov.

Smaghi bol prvým vrcholovým predstaviteľom ECB, ktorý pripustil možnosť kvantitatívneho uvoľňovania. Kvantitatívne uvoľňovanie je mimoriadna politika centrálnej banky, ktorá sa používa v prípadoch, keď štandardná menová politika nie je dosť efektívna. Znamená priamy nákup finančných aktív od bánk a iných súkromných inštitúcií za novovytvorené peniaze. Rizikom kvantitatívneho uvoľňovania je možnosť, že sa inflácia zvýši výrazne nad očakávanú úroveň.  

Zdroj: ft.comsme.skcnbc.comtelegraph.co.uk
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá