Na stretnutí poľnohospodárov a rybárov EÚ schválila kontroverznú dohodu s potenciálom obmedziť slobodu prejavu

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Na októbrovom stretnutí Rady Európskej únie, ktoré bolo venované takmer výlučne poľnohospodárstvu a rybolovu, tiež došlo k rozhodnutiu schváliť podpis kontroverznej dohody ACTA. Diskutovalo sa o množstve vecí, ako napríklad rybolove v Čiernom mori, CO2 emisiách z nových áut a iných veciach. Schválenie podpisu dohody ACTA však vôbec nesúviselo s drvivou väčšinou prejednávaných vecí.

Schválenie kontroverznej zmluvy tak prešlo takmer bez povšimnutia, keď ho potvrdil medzi inými náš minister Poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon (MOST-HÍD).
 
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) je zmluva, ktorej účelom je zavedenie nových štandardov vynucovania ochrany duševného vlastníctva. Podľa zámeru tvorcov má slúžiť na zvýšenie ochrany proti falšovaniu a pirátstvu diel chránených copyrightom. ACTA zahŕňa falšovaný tovar, generické liečivá a narušenia copyrightu na internete. Voči ACTA sa však tiež zdvihla veľká vlna kritiky. ACTA môže podľa oponentov ohroziť slobodu prejavu, súkromie pri komunikácii a iné osobné slobody. Proti ACTA vystúpilo viac ako 30 mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa občianskymi právami a súkromím.

Schválenie podpísania ACTA na spomínanom stretnutí ešte neznamená jej platnosť, bolo ním však vydané súhlasné stanovisko jedného z orgánov EÚ pre tento úkon. Každopádne je otázne, prečo sa tak muselo stať práve na tomto nesúvisiacom stretnutí.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá