Štíhly a efektívny štát

Štandardný obrázok článku
Sme zvyknutí na kvalitné služby súkromného sektora , no v podobnej kvalite ich nevie zabezpečiť štát. Hlavnou príčinou je chýbajúca konkurencia. Štátne úrady nemajú konkurenciu tak, ako napr. komerčné banky. Nemusia teda súťažiť o klienta. Druhou príčinou je slabá transparentnosť služieb, ktoré štát pre občana poskytuje. Občan typicky nepozná rozsah služieb ani kvalitu, na ktorú má nárok.

Štátnu a verejnú správu dnes tvorí obrovská množina úradníkov, úradov, procesov a peňazí. Ak chceme realizovať systematickú nápravu jej fungovania, musíme sledovať tok peňazí – od vstupu, cez procesy až po výstupy. Pre ilustráciu celého procesu si uveďme jednoduché prirovnanie. Predstavme si taký odšťavovač ovocia. Olúpete pomaranč, vložíte ho dovnútra – to sú vstupy. Zapnete odšťavovanie – to je proces. A nakoniec vám prístroj naplní pohár ovocnou šťavou – to je výstup.


Vstup z pohľadu štátu je napríklad zaplatenie dane, podanie žiadosti alebo realizácia úlohy vyplývajúca z jeho povinností. Proces je následné spracovanie v úradníckom aparáte. No a výstupom by malo byť vybavenie žiadosti či realizácia inej povinnosti. Aký je súčasný stav na Slovensku? Nasypeme kilo pomarančov do odšťavovača, ten začne hlasno drnčať, kusy pomaranča a šťava dlho prská všade naokolo. Nakoniec na spodok pohárika natečie trocha džúsu. Prístroj zjavne potrebuje prejsť generálnou opravou, rovnako ako náš štát.


Cieľom strany Sloboda a Solidarita je postupne prehodnotiť úlohy štátu, tieto v rozumnej miere redukovať, dať príležitosť súkromnému sektoru. Z usporených prostriedkov chceme pozdvihnúť kvalitu verejných služieb na úroveň kvality komerčného sektora. Naším cieľom je, aby štátna správa bola štíhla, prehľadná a nákladovo menej zaťažovala rozpočet potrebný v zdravotníctve, školstve, či vede a výskume.

Celý obsah si môžete pozrieť priamo v prehliadači alebo si ho vo formáte PDF môžete stiahnúť zo záložky Súbory, prípadne pozrieť online na adrese: https://www.flipgorilla.com/p/25441453291342462/show

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá