L. Nicholsonová: Žiadame, aby škandál rodiny Richterovcov preskúmal aj NKÚ

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Podľa strany Sloboda a Solidarita je Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý zriadila vláda na popud koaličnej strany Most-Híd, nielenže prerastený klientelizmom, ale nemá ani žiadne vnútorné kontrolné mechanizmy.

Inak by sa podľa SaS nemohlo stať, že sa členovia rodiny Richterových dostali do ťažkého konfliktu záujmov, keď ako členovia komisie fondu rozhodli o pridelení dotácií svojim vlastným neziskovkám.

„O rozsahu tohto škandálu hovoria čísla. Celkovo si rodina Richterovcov na základe svojho konfliktu záujmov zo 700-tisícového balíka odkrojila 141-tisíc eur,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Potvrdila, že podá podnet na Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorého je členom, aby sa týmto prípadom zaoberal.

Nie náhodou sú Richterovci v kuloároch označovaní nielen za ľudí blízkych Smeru, ale aj za „profi-Rómov“, keďže ich hlavný biznis je získavanie dotácií od štátu na marginalizované rómske komunity.

„Žiadame, aby ministerka kultúry Ľubica Laššáková vyvodila personálnu zodpovednosť voči vedúcim pracovníkom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Žiadame, aby Najvyšší kontrolný úrad vykonal kontrolu hospodárenia fondu a aby príslušné neziskové organizácie rodiny Richterovcov vrátili dotácie z dôvodu netrasparentnosti ich pridelenia,“ vyhlásila podpredsedníčka NR SR za SaS a tímlíderka strany pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá