SaS sa vo veci drobných farmárov obrátila na generálneho prokurátora

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 84
Podpredsedníčka NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová podala trestné oznámenie v súvislosti s prípadom drobného roľníka Juraja Béreša z Michaloviec. Zároveň sa obrátila otvoreným listom na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

„Generálny prokurátor pomenoval, čo sa dialo samostatne hospodáriacim roľníkom v tejto krajine celé roky. Preto som sa rozhodla, že napíšem aj otvorený list, ktorým mu odstúpim trestné oznámenie,“ uviedla Nicholsonová na brífingu v budove Generálnej prokuratúry SR.

Trestné oznámenie sa týka viacerých trestných skutkov – mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania cudzích práv, lúpeže, poškodzovania cudzej veci, subvenčného podvodu v súbehu s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ, prípadne aj iných trestných činov.

„Pán Béreš podozrivým konaním Slovenského pozemkového fondu (SPF) v zastúpení Gabriely Matečnej prišiel o pôdu, ktorú dovtedy obrábal, čo vie doložiť potvrdeniami. Podozrivým konaním Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v zastúpení Juraja Kožucha prišiel o dotácie. A keď chcel na poli chrániť vlastnú úrodu, ktorú na pozemkoch sial, prišiel aj o zdravie. Na poli ho tri dni bili ľudia prepojení na skupinu okolo grófky Ľubice Roškovej a jej kumpána Patrika Šuchtu, v prospech ktorých Slovenský pozemkový fond najskôr previedol jeho pôdu a v prospech ktorých následne PPA udelila aj dotácie,“ poznamenala Nicholsonová.

Poľnohospodár Juraj Béreš sa ohradil voči tvrdeniam ministerky Matečnej, že si neplnil záväzky a povinnosti voči SPF, obciam, resp. fondom sociálneho a zdravotného poistenia. „Ministerka Matečná klame. Všetko je dokázateľné na papieroch,“ spomenul J. Béreš, ktorý je pripravený poskytnúť Generálnej prokuratúre SR veľmi citlivé dôkazy, ktoré ešte neboli medializované.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá