Petržalka stratila kontrolu nad svojimi novinami. Chceme zastaviť ich zneužívanie na politický boj

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Petržalské noviny sú od aktuálneho čísla úplne iné. Vydavateľom už nie je mestská časť, ale spoločnosť NIVEL PLUS z portfólia J&T, ktorá sa tvári, že pokračuje vo vydávaní pôvodných novín. Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita chcú zabrániť zneužitiu novín na politické účely.

„Starosta Vladimír Bajan bez vedomia poslancov odregistroval mestskú časť ako vydavateľa novín – iba deň po tom, ako ukončil zmluvu s firmou, ktorá nám noviny dovtedy pripravovala. Vinou starostu sme stratili akúkoľvek kontrolu nad novinami,“ uviedol na tlačovej besede poslanec Miestneho zastupiteľstva v Petržalke Peter Cmorej zo strany Sloboda a Solidarita (SaS).   

Upozornil tiež, že dohodu o ukončení s pôvodným dodávateľom (M.R.K. agency) podpísal Bajan 26. apríla, ale poslancom to oznámil až 12. mája – po tom, ako už bol zaregistrovaný nový vydavateľ. Dohodu o ukončení zmluvy zverejnil až 25. mája, keď si uvedomil, že inak je dohoda neplatná. 

Ako upozornila advokátka Lenka Jakubčová, spoločnosť Vydavateľstvo M.R.K. agency dlhodobo protiprávne inkasovala príjmy z inzercie, ktoré mali patriť mestskej časti, čím sa firma obohatila na úkor Petržalčanov o viac ako 100 000 eur. Spolumajiteľkou firmy bola aj manželka Vladimíra Bajana. „Máme za to, že týmto spôsobom došlo k vzniku bezdôvodného obohatenia,“ poznamenala L. Jakubčová.

Okrem toho aj samotná redakčná rada, ktorú tvorili rešpektovaní novinári, konštatovala, že v novinách dostáva neprimeraný priestor starosta Vladimír Bajan. 

Preto sa poslanci strany SaS rozhodli konať. Petržalské zastupiteľstvo prijalo niekoľko opatrení, ako zamedziť zneužívaniu značky novín a nekalým praktikám v blížiacej sa predvolebnej kampani v komunálnych voľbách. „Je nutné vytvoriť vlastné noviny, ktoré by prevádzkovala a vydávala Mestská časť Bratislava – Petržalka. Schválili sme opatrenia, že vydavateľom a vlastníkom názvu novín bude mestská časť, rovnako bude vlastníkom ich ochrannej známky, domény, grafického vizuálu a celá inzercia bude predávaná cez mestskú časť,“ uviedol poslanec petržalského miestneho zastupiteľstva Ján Karman z SaS a na záver vyzval súčasného vlastníka Petržalských novín: „Aby prestal používať erb mestskej časti, začal označovať svoje periodikum ako číslo 1, ročník 1 a stiahol z webu Petržalských novín všetok obsah, ktorý mu nepatrí.“

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá