J. Cigániková vyzvala ministerku zdravotníctva, aby zverejnila rozpis fungovania pohotovostí

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Poslankyňa NR SR a tímlíderka strany Sloboda a Solidarita pre zdravotníctvo Janka Cigániková vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby okamžite zverejnila kompletný rozpis, kde, kým a v akých časoch budú zabezpečené pohotovosti a aby o tom informovala všetky Vyššie územné celky. Dôvodom je zmena zákona o ambulantnej pohotovostnej službe, ktorá má vstúpiť do platnosti už 1. júla.

„Už 10. mája bolo ministerstvu zdravotníctva jasné, ako dopadne výberové konanie ohľadne pohotovostí. Dodnes však desaťtisíce ľudí nemajú informácie, ako budú zabezpečené pohotovosti po 1. júli,“ poznamenala J. Cigániková, podľa ktorej napríklad v Bratislavskom kraji reálne hrozí, že rodičia detí v Malackách či Pezinku budú musieť cestovať s deťmi na bratislavské Kramáre. „Navyše, rodičia sa o tom dozvedia až z oznamu na dverách ‚starej‘ pohotovosti.“

„Ministerstvo zdravotníctva musí oveľa dôslednejšie komunikovať s verejnosťou a VÚC. Zároveň musí zabezpečiť lekársku starostlivosť pre pacientov poobede aj podvečer aspoň jeden deň v týždni, a to najmä tam, kde neboli zabezpečené pohotovosti,“ tvrdí J. Cigániková.

Poslankyňa NR SR prirovnaním z bežného života reagovala na slová ministerky Kalavskej, že v systéme ambulantnej pohotovosti je pokrytých vyše 80 % bodov. „Predstavte si, že vám niekto sľúbi 10 cukríkov, ale dá vám len 8. Keď sa spýtate prečo, veď pred voľbami vám sľúbil 10, odpovie, že vlastne máte byť rád, lebo pôvodne vám plánoval dať len 5, takže nič sa nedeje. Čo na tom, že 10 cukríkov vám garantuje podzákonná norma? Zmeníme ju. Po voľbách. Zdá sa vám táto argumentácia poctivá?“ opýtala sa Cigániková.   

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá