Osobitný odvod pre obchodné reťazce môžu vymyslieť len diletanti

Osobitný odvod pre obchodné reťazce môžu vymyslieť len diletanti

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Predseda SNS Andrej Danko a jeho nominantka na ministerstve pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa chystajú spôsobiť ďalšie škody slovenskej ekonomike, reputácii Slovenska ako vhodnej krajiny na podnikanie a v konečnom dôsledku spotrebiteľom. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita, podľa ktorej sa prieči zdravému rozumu, aby štát údajné vysoké marže obchodných reťazcov riešil zavedením osobitného odvodu miesto toho, aby zlepšoval podnikateľské prostredie a napomáhal rastu konkurencie.

„Očakávame, že zvyšné koaličné strany sa na tieto naivné ekonomické predstavy nedajú nalákať,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Ministerka Matečná by svoje tvrdenia o abnormálne vysokej ziskovosti obchodných reťazcov v porovnaní so zahraničím mala podľa Sulíka preukázať v serióznej analýze. Liberáli ministerku žiadajú, aby takúto analýzu rezort pôdohospodárstva zverejnil na svojej webovej stránke.

„Ak reálne čísla potvrdia nadštandardnú ziskovosť obchodných reťazcov na Slovensku, bude to len dôkaz slabej konkurencie, aká v obchode s potravinami u nás vládne. Ale len ekonomickí diletanti si môžu myslieť, že osobitným zdanením obchodných reťazcov, teda snahami o umelé zníženie ich ziskovosti, sa do podnikania s potravinami prilákajú noví investori. Naopak, tým sa len zabetónuje súčasná štruktúra obchodu, ktorá z hľadiska kvality, šírky sortimentu i kultúry predaja stále zaostáva za vyspelými krajinami,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

SNS sa hlboko mýli, ak si myslí, že slovenskému obchodu a slovenským spotrebiteľom pomôže tým, že vezme peniaze veľkým obchodným reťazcom a prerozdelí ich medzi jej blízkych podnikateľov. „Takýto protekcionizmus pomôže len jednotlivcom, ale určite nie spoločnosti. Zároveň je to v rozpore s legislatívou Európskej únie“ poznamenala J. Kiššová.

Podľa tímlíderky SaS pre podnikateľské prostredie je historicky preukázané – a Slovensko je toho živým príkladom –, že životná úroveň občanov od roku 1989 prudko rastie vďaka súkromnému podnikaniu, konkurencii a menšej miere prerozdelenia, aká tu bola za komunizmu. „Je absurdné, že SNS tento vývoj ignoruje a nabáda občanov vrátiť sa o tridsať rokov dozadu,“ doplnil Richard Sulík. 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá