A. Danko stratil súdnosť

Štandardný obrázok článku
Predseda parlamentu Andrej Danko si vo svojej naivite myslí, že návrhom na schválenie etického kódexu NR SR vyvolá na politickej scéne búrku, ktorá zatieni tunelovanie rezortu obrany a pôdohospodárstva jeho nominantmi, tvrdí strana Sloboda a Solidarita. „Očakáva, že slovenskí vedci, ktorí stratili trpezlivosť s ministerkou školstva Martinou Lubyovou a žiadajú jej odchod, sa začnú zaoberať tým, ako chodia poslanci do parlamentu oblečení,“ uviedla podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

SaS pripomína, že vládna koalícia sabotuje všetky snahy o sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov, ale občanom chce nahovoriť, že otázky darov a lobingu ide riešiť v etickom kódexe. Ale pozrime sa, ako: Poslanci sa podľa Danka majú vyhýbať „situáciám, ktoré by mohli viesť ku klientelizmu a korupcii.“ V tomto „etickom pravidle“ sa skrýva esenciálny výsmech vládnej koalície občanom.  
 
„Otázka darov, ktoré môžu byť reálnou korupciou, je vyriešená tak, že poslanec nebude musieť oznámiť prijatie darov poskytnutých "pri osobných výročiach poslanca". Takže stačí poskytnúť dar ako súčasť narodenín či menín poslanca, výročia svadby, absolvovania školy, osadenia zubnej protézy, či akéhokoľvek iného vymysleného výročia a dar zostane utajený,“ upozornil poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda.
 
Doplnil, že dve tretiny navrhovaného etického kódexu sú plné slovnej vaty ako „rešpektovať kolegiálne vzťahy medzi poslancami navzájom, vzájomný rešpekt, tolerancia a dôstojnosť.“ Alebo poslanci majú „svojím konaním prispievať k dobrej povesti poslancov“. A, samozrejme, obľúbená téma pána predsedu parlamentu – poslanec má byť „primerane spoločensky oblečený“.
 
„Predseda Danko celkom stratil súdnosť, pretože je vrcholne neetické načasovať celkom planú diskusiu o obliekaní poslancov a dôstojnosti poslaneckého zboru do doby, keď je nevyšetrená vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď poslanec Robert Kaliňák čelí podozreniam z napomáhania únosu Vietnamca,  keď poslanec Robert Fico je zabetónovaný v luxusnom byte obžalovaného Ladislava Bašteráka a keď z každej koaličnej skrine vypadávajú korupční kostlivci. Nehovoriac o tom, že Andrej Danko po kauzách svojej strany nemá morálny kredit na riešenie akejkoľvek etiky niekoho iného,“ dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá