Demokratická opozícia zhodne: Pokyn cenzurovať opozíciu je škandalózny, Maťašovská musí skončiť

Štandardný obrázok článku
Okamžité odvolanie Petry Stano Maťašovskej za jej škandalózne nariadenie ignorovať opozíciu žiadajú predstavitelia celej demokratickej opozície. Na spoločnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), hnutia Sme rodina – Boris Kollár a strany Spolu – občianska demokracia.

Riaditeľka spravodajstva a publicistiky rozhlasu P. Stano Maťašovská mala v internom dokumente s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad okrem iného žiadať, aby neboli do krátkych správ v Slovenskom rozhlase zaraďované informácie o návrhoch zákonov a noviel, ktoré na rokovanie parlamentu predkladajú opoziční poslanci a neprejdú do druhého čítania. 
„Je to škandál, bezprecedentná cenzúra a návrat ku komunizmu. Takýto dokument nebol ani v čase mečiarizmu. Vtedy síce svojským spôsobom, ale predsa informovali aj o opozícii. Je to konanie v rozpore s princípmi tvorby spravodajstva verejnoprávneho média,“ uviedla podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a dodala, že opozícia zváži ďalšie právne aj politické kroky, pričom nevylučuje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. „Interný materiál je príkro v rozpore so zákonom o RTVS, ale aj s princípmi tvorby verejnoprávneho médiá ako takého. Spravodajstvo RTVS musí byť objektívne a uspokojovať potreby všetkých občanov. RTVS si nemôže dovoliť ignorovať opozíciu a pôsobiť ako PR agentúra koalície.“ 
Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, „ide o tvrdú normalizáciu verejnoprávnej televízie, hrubú propagandu vládnucich strán a snahu o odstránenie opozície z verejnoprávneho média. Je neprijateľné, že vedenie televízie dalo pokyn redaktorom neinformovať o návrhoch opozície,“ povedala Remišová, podľa ktorej „je takisto bežnou praxou, že vládna koalícia návrhy hnutia OĽANO okopíruje, ako sa to naposledy stalo pri príplatkoch za nočnú prácu a prácu cez víkendy, alebo pri podpore rodín.“ Postup RTVS je podľa Remišovej znakom, že je ohrozená nezávislosť a sloboda verejnoprávnych médií na Slovensku. „Verejnoprávnu televíziu platia aj voliči opozície, ktorí majú plné právo byť objektívne a nezávisle informovaní o politickom dianí.“
„Na Slovensku existujú rovní a rovnejší. Táto dvojkoľajnosť sa ide prenášať aj na pôdu verejnoprávnej RTVS. Ak však túto dvojkoľajnosť neodstránime, prehráme všetci,“ poznamenal k aktuálnej situácii líder Sme rodina Boris Kollár.
Podľa predsedu strany Spolu Miroslava Beblavého aj opozícia má právo a dokonca povinnosť pracovať za svojich voličov, ktorých zastupuje pri svojich legislatívnych návrhoch. „Petra Stano Maťašovská dokázala, že je politickým sluhom a nemôže riadiť spravodajstvo vo verejnoprávnom médiu. Preto musí byť okamžite odvolaná,“ povedal Miroslav Beblavý a vyzval redaktorov RTVS, aby si nenechali rozkazovať. 
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá