Demokratická opozícia zhodne: Pokyn cenzurovať opozíciu je škandalózny, Maťašovská musí skončiť

Okamžité odvolanie Petry Stano Maťašovskej za jej škandalózne nariadenie ignorovať opozíciu žiadajú predstavitelia celej demokratickej opozície. Na spoločnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), hnutia Sme rodina – Boris Kollár a strany Spolu – občianska demokracia.

Štandardný obrázok článku
Riaditeľka spravodajstva a publicistiky rozhlasu P. Stano Maťašovská mala v internom dokumente s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad okrem iného žiadať, aby neboli do krátkych správ v Slovenskom rozhlase zaraďované informácie o návrhoch zákonov a noviel, ktoré na rokovanie parlamentu predkladajú opoziční poslanci a neprejdú do druhého čítania. 
„Je to škandál, bezprecedentná cenzúra a návrat ku komunizmu. Takýto dokument nebol ani v čase mečiarizmu. Vtedy síce svojským spôsobom, ale predsa informovali aj o opozícii. Je to konanie v rozpore s princípmi tvorby spravodajstva verejnoprávneho média,“ uviedla podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a dodala, že opozícia zváži ďalšie právne aj politické kroky, pričom nevylučuje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. „Interný materiál je príkro v rozpore so zákonom o RTVS, ale aj s princípmi tvorby verejnoprávneho médiá ako takého. Spravodajstvo RTVS musí byť objektívne a uspokojovať potreby všetkých občanov. RTVS si nemôže dovoliť ignorovať opozíciu a pôsobiť ako PR agentúra koalície.“ 
Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, „ide o tvrdú normalizáciu verejnoprávnej televízie, hrubú propagandu vládnucich strán a snahu o odstránenie opozície z verejnoprávneho média. Je neprijateľné, že vedenie televízie dalo pokyn redaktorom neinformovať o návrhoch opozície,“ povedala Remišová, podľa ktorej „je takisto bežnou praxou, že vládna koalícia návrhy hnutia OĽANO okopíruje, ako sa to naposledy stalo pri príplatkoch za nočnú prácu a prácu cez víkendy, alebo pri podpore rodín.“ Postup RTVS je podľa Remišovej znakom, že je ohrozená nezávislosť a sloboda verejnoprávnych médií na Slovensku. „Verejnoprávnu televíziu platia aj voliči opozície, ktorí majú plné právo byť objektívne a nezávisle informovaní o politickom dianí.“
„Na Slovensku existujú rovní a rovnejší. Táto dvojkoľajnosť sa ide prenášať aj na pôdu verejnoprávnej RTVS. Ak však túto dvojkoľajnosť neodstránime, prehráme všetci,“ poznamenal k aktuálnej situácii líder Sme rodina Boris Kollár.
Podľa predsedu strany Spolu Miroslava Beblavého aj opozícia má právo a dokonca povinnosť pracovať za svojich voličov, ktorých zastupuje pri svojich legislatívnych návrhoch. „Petra Stano Maťašovská dokázala, že je politickým sluhom a nemôže riadiť spravodajstvo vo verejnoprávnom médiu. Preto musí byť okamžite odvolaná,“ povedal Miroslav Beblavý a vyzval redaktorov RTVS, aby si nenechali rozkazovať. 
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá