„Nezáväzný“ pakt o migrácii Slovensko nesmie podpísať. Výzva P. Pellegrinimu

„Nezáväzný“ pakt o migrácii Slovensko nesmie podpísať. Výzva P. Pellegrinimu

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je nebezpečný dokument. Ide o údajne nezáväzný dokument. Potom sa pýtame, aký zmysel má podpisovať nezáväznú dohodu?

V skutočnosti však táto dohoda obsahuje slovo „záväzok“ 86-krát. A aj keď dokument nie je právne vymožiteľný, zakladá zvykové právo a môže slúžiť v budúcnosti ako podklad pre záväznejšie dokumenty. Chceme upozorniť na skutočnosť, že už samotný názov vytvára očakávania u migrantov. Ak túto dohodu podpíšeme, vytvárame možnosť pre silný politický tlak a ak budeme chcieť byť konzistentní, budeme tento záväzok musieť plniť. Vyzývame preto premiéra SR Petra Pellegriniho, aby dal pokyn ministrovi Lajčákovi, aby túto dohodu nepodpísal. Očakávame, že pán Pellegrini nepôjde proti občanom. Inak sme pripravení na najbližšiu schôdzu NR SR predložiť návrh na uznesenie, ktorým by parlament požiadal vládu, aby k tomuto paktu nepristúpila.

Neexistujú žiadne videá