Zo situácie okolo Greenpeace plynú znepokojivé závery

Štandardný obrázok článku
Väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace bolo absurdné na prvý pohľad a zdôvodnenie sudcu, že väzbou sa malo zabrániť ich ďalším protestom na obdobných zariadeniach, bolo šokujúce. Rozhodnutie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorým ukončil túto tragikomédiu, je správne a vracia vychýlenú spravodlivosť do normálu. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita.

Z danej situácie však pre spoločnosť plynú podľa SaS mimoriadne znepokojivé závery. „Záver prvý, minimálne traja právnici ako zástupcovia štátu sa na tejto absurdnej väzbe zhodli – policajný vyšetrovateľ, dozorový prokurátor a sudca. Oprávnene sa pýtame, či je to len zlyhanie jednotlivcov, alebo zlyhanie troch lokálnych inštitúcií. Obávame sa, že inštitúcií. Záver druhý, až na základe mimoriadne negatívnej odozvy verejnosti, médií, opozície, ba dokonca aj niektorých členov vlády sa záležitosti ujal generálny prokurátor. Záver tretí, keď sa štátna moc na Slovensku rozhodne pre zastrašovanie a šikanu, dovolať sa spravodlivosti je ťažké a pre občanov, ktorí nie sú predmetom záujmu médií, to môže byť až nemožné,“ uviedli v spoločnom stanovisku predseda SaS Richard Sulík a poslanci NR SR Karol Galek a Alojz Baránik.

„Slovensko má právo na prokuratúru, kde každý prokurátor dodržuje zákon vrátane záväzných judikátov Najvyššieho súdu a Ústavného súdu, a kde nikto nie je odkázaný na milostivý zásah generálneho prokurátora, ktorého primárnou povinnosťou je zabezpečiť jednotnú aplikáciu práva jeho podriadenými,“ pokračoval poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik a dodal: „Fungovanie Generálnej prokuratúry je o to viac škandalózne, že poväčšine len v reaktívnom móde koriguje škandalózne konania bežných prokurátorov po ich zverejnení opozíciou alebo novinármi, pričom si za to nezabudne robiť nezmyslené zásluhy.“ 

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá