Vláda ani po troch rokoch nevie využívať eurofondy v školstve

Štandardný obrázok článku
Slovensko čerpá iba žalostné 4,39 % z celkovej sumy eurofondov určenej na vzdelávanie v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Vláda je nekompetentná využívať eurofondy a rozvíjať slovenské školstvo, je to hanebné. Tvrdí Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre školstvo.

„Všetci vedia, že v školstve máme nedostatok financií, ktoré môžeme cez eurofondy dohnať. Prečo to vláda skoro vôbec nerobí?“ pýta sa B. Gröhling. Vláda podľa neho buď nevie alebo nechce v školstve napredovať.


„Tento program má v podstate za cieľ investovať do ľudí, rozvíjať ich schopnosti a pomôcť, aby sa lepšie zamestnali. Jeho cieľovými skupinami sú aj školy, žiaci, študenti, rodičia a učitelia a takmer nič sa pre tieto skupiny nespravilo,“ vysvetľuje Gröhling a pokračuje: „V troch oblastiach v rámci vzdelávania sme na Slovensku dosiahli nulu, teda vláda v nich neurobila nič.“ Konkrétne je to celoživotné vzdelávanie, zlepšovanie profesijných schopností učiteľov a aktivity zamerané na zlepšenie zručností a zvýšenie gramotnosti.


Podľa Gröhlinga by sa u učiteľov mal program zamerať na nové metódy učenia, aktualizáciu vedomostí či narábanie s digitálnymi technológiami. „U mladých ľudí by sme sa mali zamerať najmä na rozvoj čitateľskej gramotnosti, kritického myslenia či finančnej gramotnosti.“ 


Tímlíder SaS pre školstvo zároveň upozornil, že vláda mala tri roky na to, aby v týchto oblastiach konala a nič ju neospravedlňuje za jej nečinnosť.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá