História sa opakuje, B. Gröhling upozorňuje na podivné rozdávanie miliónov na vedu a výskum

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Ministerstvo školstva pridelilo vyše 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi však sú aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Na podozrenia upozornil Branislav Gröhling, poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo.

Rezort školstva zverejnil 18. decembra 2018 zmluvy za 33,4 milióna eur, ktorými ministerka Martina Lubyová pridelila 30 firmám dotácie zo štátneho rozpočtu na výskum a vývoj. Poslanec NR SR Branislav Gröhling poukazuje na to, že pozadie viacerých úspešných firiem vyvoláva pochybnosti, ako boli žiadosti o dotáciu vyhodnotené.
„Niektoré firmy mali nulové tržby pred udelením dotácie. Pri piatich firmách sme nenašli žiadne informácie o tom, že by sa venovali výskumu. Zvíťazili tiež firmy, ktoré pôsobia v úplne iných odvetviach, než sú výskum a vývoj. Minimálne sedem firiem nie je zapísaných v Registri partnerov verejného sektora, no podľa zákona tam musia byť, pretože poberajú dotáciu vyššiu ako 250-tisíc eur,“ uviedol Gröhling. 
Podľa tímlídra SaS pre školstvo mali firmy asi mesiac na podanie žiadostí, ktoré boli o ďalšie necelé dva mesiace vyhodnotené a zmluvy podpísané. „História sa opakuje a pod zásterkou výskumu a vývoja boli pridelené nemalé financie firmám, ktoré vyvolávajú pochybnosti. Ministerstvo by malo vysvetliť, ako boli žiadosti vyhodnotené a prečo vyhrali tieto firmy. Z našich zistení sa však zdá, že ministerka Lubyová pokračuje v šľapajach svojho predchodcu Petra Plavčana.“ 
Ministerstvo školstva pridelilo firmám týchto 33 miliónov eur zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí daňových poplatníkov. „Okrem toho ministerstvo nechalo prepadnúť 100 miliónov eur z eurofondov na vzdelávanie a stále nevyriešilo 300-miliónový škandál s eurofondmi na vedu a výskum. SNS stále ukazuje, že nemá záujem podporovať vzdelávanie, vedu a výskum a z výskumných projektov si radšej robí biznis,“ uviedol Gröhling. 
Strana SaS na základe týchto skutočností zváži, že bude so svojimi opozičnými partnermi iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu s jediným bodom programu – vysloviť nedôveru ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej. 
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá