Voľba ústavných sudcov bude celá v réžii koalície, hrozí nedemokracia

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepredloží do Národnej rady SR ani jedného kandidáta na výkon funkcie ústavného sudcu. Tým, že vládna koalícia neprijala žiadne z navrhovaných pravidiel, aby aj opozičné strany mali reálnu možnosť presadiť svojich kandidátov, je každý opozičný kandidát odsúdený na neúspech. Prihlásenie sa kandidáta k opozícii ho tak vo voľbe vopred diskvalifikuje.

„Absolútna neochota strán Smer-SD, SNS a Most-Híd zmeniť pravidlá tak, aby sa dbalo na názorovú pluralitu pri personálnom formovaní Ústavného súdu, odbornosť a bezúhonnosť ústavných sudcov, znamená len to, že súčasné pravidlá koalícii vyhovujú,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.
Návrhy, ktoré koalícia ponúkala verejnosti v posledných mesiacoch, vrátane ministra spravodlivosti Gábora Gála, boli podľa Baránika len kamuflážou, za ktorou sú ukryté jej skutočné motívy. Konkrétne si dosadiť na Ústavný súd najmä svojich ľudí s očakávaním, že v zlomových situáciách, ako to bolo napríklad pri voľbe Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, Ústavný súd bude rozhodovať v súlade s jej záujmami.
Strana SaS však každého z oficiálnych kandidátov starostlivo posúdi. „Je možné, že tých, ktorí nás svojím životným príbehom presvedčia o svojej odbornosti, nezávislosti a zodpovedajúcich morálnych kvalitách, podporíme. Zároveň náš pohľad budeme komunikovať tak, aby prezident, ktorý v konečnom dôsledku vyberie ústavných sudcov z predložených kandidátov, poznal náš názor,“ doplnil Alojz Baránik.
Liberáli považujú voľbu deviatich ústavných sudcov za absolútne kľúčovú udalosť pri ochrane ústavnosti ľudských, občianskych a politických práv občanov. Dnes sú podľa SaS pravidlá voľby ústavných sudcov, žiaľ, nastavené tak, že demokratické základy našej štátnosti sú ohrozené.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá