Daň na potraviny odišla na Ústavný súd

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Skupina opozičných poslancov dnes podala návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.

„Nelegitímne a neodôvodniteľné pohnútky koaličných poslancov na schválenie tohto zákona neboli dostatočne zdôvodnené. Rovnako nelegitímne sú aj ciele, ktoré ním sledujú,“ uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru parlamentu Jana Kiššová.
Tí, ktorí tento absurdný zákon vymysleli, ako aj tí, ktorí ho následne schválili, si podľa poslankyne NR SR Kiššovej nedali ani toľko námahy, aby detailne a jednoznačne uzákonili pravidlá, podľa ktorých budú štátne orgány výnos z osobitného odvodu využívať na podporu domácej výroby potravín a poľnohospodárskych surovín.
Zákon zdraží potraviny 
„Vidina netransparentného prerozdeľovania peňazí zavážila natoľko, že SNS nehľadí na slovenských občanov a týmto zákonom im historicky najviac zdražuje potraviny,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS Radoslav Pavelka.
Výsledkom týchto poľutovaniahodných legislatívnych chýb a šlendriánstva je podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej norma, ktorá sa vo verejnosti oprávnene považuje za daň na potraviny a ktorá v niekoľkých bodoch porušuje nielen Ústavu Slovenskej republiky, ale aj európske právo. „Konkrétne, že je v rozpore s atribútmi právneho štátu,“ doplnila J. Halgašová.
Strana SaS preto očakáva, že Ústavný súd vyhovie požiadavke opozičných politikov a pozastaví účinnosť zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce do času, kým o jeho ústavnosti, respektíve neústavnosti, meritórne rozhodne. Liberáli taktiež očakávajú od Európskej komisie, že v blízkej dobe prijme patričné opatrenia, ktorými zabráni uplatňovanie tohto zákona na Slovensku. Rovnako, ako to už urobila v prípade Maďarska a Poľska.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá