Otvorený list strany Sloboda a Solidarita Rade RTVS

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 84
Televízne spravodajstvo RTVS od nástupu Jaroslava Rezníka sa po odchode redaktorov dostalo podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) do pozície provládneho média, čím porušuje zákon i svoj štatút.

„V príspevkoch sa systematicky potláča kritika vlády alebo sa kritické hlasy vyberajú najmä medzi nezávislými analytikmi, aby sa potlačil hlas opozičných strán. Cieľom je predstaviť divákovi vládu a jej predstaviteľov v tom najlepšom svetle bez ohľadu na skutočnosť a zároveň zatlačiť do úzadia existenciu opozície,“ tvrdia predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová.
Súčasťou tejto nepeknej hry je podľa liberálov absencia prirodzenej ambície redaktorov spoznať a ponúknuť divákom pravdivý obraz udalostí. „Je to dôkaz, že v RTVS sa rozmáha strach, autocenzúra a s tým spojená neprofesionalita. Na rozdiel od čias vulgárneho mečiarizmu sa manipulácia za čias Jaroslava Rezníka robí rafinovanejšie. Aj tak sa občas pritrafí viditeľné faux pas, keď sa k štátnemu rozpočtu za opozíciu vyjadrujú traja členovia tej istej strany, pričom v Národnej rade SR pracuje niekoľko opozičných subjektov,“ uviedla SaS. 
Neproporcionalita však nie je viditeľná len vo výbere respondentov, ale aj v obsahu názorov, aké sa dostanú do vysielania. Typickým príkladom je spracovanie otvoreného listu lekárov na neurochirurgii na bratislavských Kramároch. 
„RTVS nemá ambíciu zistiť skutočný stav veci a oprávnenosť sťažnosti lekárov. Podstatné pre ňu je, aby ministerstvo zdravotníctva dostalo v príspevku toľko času a priestoru, koľko potrebuje na svoju obhajobu. Je to trestuhodné zľahčovanie vážneho problému, nehovoriac, že opozičný názor sa tu berie ako nevyžiadané bremeno, a tak sa s ním aj nakladá,“zdôraznila poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre kultúru Renáta Kaščáková.
Manipulatívnosť však nie je podľa R. Kaščákovej RTVS vlastná. „Napríklad relácia Občan za dverami je ukážkou, že redaktori vedia ísť nebojácne po podstate problémov. Presne toto isté očakávame od televízneho spravodajstva,“ uzavrela R. Kaščáková.
Strana SaS upozorňuje týmto otvoreným listom Radu RTVS na manipulatívne praktiky. Zároveň žiada, aby sa Rada RTVS vážne zaoberala kvalitou spravodajstva v Slovenskej televízii. Členovia Rady by nemali sledovať len to, čo RTVS odvysielala, ale najmä to, čo neodvysielala a čo ako verejnoprávne médium odvysielať mala.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá