Stojíme na strane občanov. Naším cieľom je zrušiť koncesionárske poplatky

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita nechce, aby občania SR platili nespravodlivé a neetické poplatky. Preto na najbližšiu schôdzu NR SR predkladá návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Podľa SaS vláda dáva ľuďom všetko „zadarmo“. Každý súdny človek však vie, že v skutočnosti nič nie je zadarmo. Preto liberáli na štvrtkovej tlačovej besede upozornili na absurdný poplatok, ktorý by ľuďom priniesol skutočnú úsporu. Reč je o koncesionárskych poplatkoch, ktorých zrušením by každá domácnosť mesačne ušetrila 4 eurá a 64 centov.
„Koncesionárske poplatky nie sú ničím iným len jedným z mnohých spôsobov, akými štát finančne zaťažuje občanov a podnikateľov, a to bez ohľadu na to, či služby verejnoprávnych médií využívajú,“zdôraznila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Za argumenty, ktoré liberáli vedú k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, označila duplicitu platby v prípade podnikateľov a neefektívnosť či nákladnosť výberu tohto poplatku, ktorý stojí ročne okolo 1 milióna eur. Súčasná legislatíva navyše podľa J. Kiššovej „nemá jasno v tom, či v prípade firiem sa do počtu zamestnancov pre účely výpočtu výšky koncesionárskych poplatkov započítavajú aj dohodári alebo nie.“
Poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková vysvetlila podstatu návrhu. Ten hovorí o tom, že: „súbežne so zrušením koncesií bude zriadený aj nárok na financovanie RTVS zo štátneho rozpočtu, tzv. nárokovateľnou položkou. Jej výšku navrhujeme v sume 81 640 000 eur, čo je tá istá suma, aká sa dnes vyberá na koncesiách.“ Ako uviedla Renáta Kaščáková, pri výpočtoch strana SaS vychádzala z príjmov RTVS získaných v priemere za posledné dva roky.
Svojím návrhom zákona však liberáli nechcú nijako spochybniť dôležitosť úlohy RTVS. Naopak, sú presvedčení, že RTVS je verejný statok, ktorý je potrebné občanom zabezpečiť zo štátneho rozpočtu. Zrušenie koncesií podľa slov R. Kaščákovej neznamená zrušenie financovania RTVS. „RTVS o žiadne financie nepríde. Jediné, čo sa zmení, je to, že pritečú z iného zdroja,“ zdôraznila tímlíderka SaS pre kultúru. 
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá