SaS je za verejnú voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Strana Sloboda a Solidarita presadzuje verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Vyhlásil to poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.

„Národná rada má okrem zákonodarnej a kontrolnej aj zastupiteľskú funkciu, teda takú, ktorou ako zástupca ľudu, ktorý si ju zvolí, vykonáva vôľu ľudu. Neoddeliteľnou súčasťou výkonu takej zastupiteľskej funkcie je aj možnosť, aby tí, ktorí poslancov do NR SR svojimi hlasmi poslali, mali možnosť si odkontrolovať, ako bola taká funkcia (zastúpenie ľudu) prakticky vykonávaná. Na to je nevyhnutné, aby výkon takej funkcie bol kontrolovateľný ľudom, teda verejný. Preto máme v parlamente systémy, ktorými sa dá dohliadať ako daný poslanec v danej voľbe hlasoval, aby sa jeho voliči nabudúce mohli rozhodnúť, či zaňho budú alebo nebudú hlasovať,“ uviedol Alojz Baránik.
SaS poukazuje aj na špecifický problém v tomto konkrétnom prípade. „Pri prijímaní pozmeňovacieho návrhu poslanca Madeja zo Smeru, ktorého skrytým cieľom bolo dostať Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu, strany, ktoré nie sú jadrom opozície a neraz koketujú s koalíciou, hlasovali za tento návrh. Hrozí tu preto nebezpečenstvo, že v tajnej voľbe opäť budú tieto strany hlasovať s koalíciou bez toho, že by sa k tomu museli svojim voličom priznať,“ tvrdí tímlíder SaS pre spravodlivosť. 
Ak Robert Fico v predchádzajúcich prezidentských voľbách prehral na hlavu a ako morálne skrachovaný politik musel odísť z kresla premiéra zo strachu pred hnevom ľudu protestujúceho na námestiach, jeho poslednou nádejou podľa Baránika je, že sa dostane do postavenia kontroly a neohrozenosti ako predseda Ústavného súdu, čo sa dá zabezpečiť machináciami a kšeftami pri tajnej voľbe.
„Tajná voľba v parlamente neexistuje nikde v demokratickom svete. Najlepším príkladom je nedávne hlasovanie o nominácii na sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických, kde toto prebiehalo v priamom prenose televíznych kamier,“ povedal Alojz Baránik a na záver dodal: „Výnimkou, logicky, je hlasovanie len o personálnych otázkach vlastného orgánu, teda hlasovanie o predsedovi orgánu, ktorého volia jeho vlastní členovia a podobne (napríklad predseda snemovne volený jej členmi). To je však vnútorná vec daného orgánu.“
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá