Nedovolíme, aby na nečinnosť súdov doplácali tí najzraniteľnejší – naše deti. Výzva ministrovi Gálovi

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 29
Slovensko je v očiach talianskeho senátu bezprávny štát, ktorý nerešpektuje súdy, zákony ani medzinárodné dohovory. Doplácajú na to tí najzraniteľnejší – naše deti. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal.

„V poslednej dobe sa intenzívne diskutuje o tom, či Slovenská republika je alebo nie je právnym štátom. 9. januára 2019 však Slovensko utŕžilo medzinárodnú blamáž. Taliansky senátor Simone Pillon vo svojom prejave na pôde talianskeho parlamentu ostro vystúpil voči Slovensku, ktoré podľa neho nie je ochotné rešpektovať medzinárodné dohovory. Mnohé mamy a otcovia totiž nemohli ani tento rok tráviť sviatky so svojimi deťmi kvôli únosom detí z krajiny,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.
Konkrétne senátor Pillon menoval pred talianskymi ministrami a poslancami niekoľko tragických prípadov, kde napriek rozsudkom sú deti roky zadržiavané na Slovensku. „S niektorými z týchto rodín som v kontakte. Snažia sa riešiť svoju situáciu denne, ale nevedia sa pohnúť z miesta,“ pokračuje N. Blahová.
Tímlíderka SaS pre osobné slobody N. Blahová ďalej upozornila, že slovenské súdy majú medziročne viac ako 700 neuzavretých prípadov týkajúcich sa detí a výkonov súdnych rozhodnutí. Napríklad v roku 2017 bol nariadený výkon v 119 prípadoch, pričom zrealizovaný bol iba v 44 z nich. Zvyšných 75 detí ponechali napriek rozsudku s únoscami. „Súdy svojim nekonaním jednoducho nabádajú občanov k nedodržiavaniu rozsudkov. Ide o stovky a tisícky prípadov. Práva dieťaťa sú u nás len na papieri a zničené životy nikoho nezaujímajú,“ zdôraznila N. Blahová.
Poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik zároveň upozornil na podozrenie z korupcie a vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby prejednal všetky spomínané prípady s predsedami príslušných súdov. „Gábor Gál by mal taktiež trvať na tom, že sudcovia, ktorí sa prieťahov dopúšťajú, musia byť disciplinárne riešení, pretože sa jedná o priame porušovanie nielen medzinárodných dohovorov, ale priamo aj našich vnútroštátnych predpisov, vrátane civilného mimosporového poriadku a vyhlášok ministerstva spravodlivosti,“ uzavrel A. Baránik.
Strana SaS upozornila na tieto prípady, pretože nechce dovoliť, aby na nečinnosť súdov doplácali tí najzraniteľnejší- naše deti.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá