Pre poľské mäso iniciujeme mimoriadny pôdohospodársky výbor parlamentu

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude pre rizikové poľské mäso iniciovať mimoriadne zasadnutie pôdohospodárskeho výboru Národnej rady (NR) SR. Informovali o tom vo štvrtok na brífingu predstaviteľky strany Jarmila Halgašová a Anna Zemanová, poslankyňa NR SR.

"Dnes navrhnem predsedovi výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, pánovi Antalovi, aby zvolal mimoriadne zasadnutie výboru, aby sme boli detailne informovaní o rozsahu tohto škandálu a o vykonaných opatreniach. Zároveň tiež budeme apelovať na Európsku úniu (EÚ), aby pritvrdila kontroly a postup voči Poľsku v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva," avizovala Zemanová. 
"V neposlednom rade voláme po tom, aby ministerka (pôdohospodárstva Gabriela) Matečná zvážila a vyjadrila sa k možnosti dočasného zákazu akéhokoľvek mäsa a mäsových výrobkov z Poľska, pokým si nebudeme istí, že mäso, ktoré sa dostáva na náš trh, je zdravotne bez problémov," podčiarkla ďalej Zemanová.

Škandál s rizikovým poľským mäsom Zemanová podľa svojich slov "dáva do pozornosti" aj orgánom činným v trestnom konaní, aby preverili, či nešlo o konanie organizovanej skupiny. 

Podľa Zemanovej aj Halgašovej kompetentné štátne orgány pri rizikovom mäse z Poľska zlyhali, pretože ak už v stredu (30. 1.) mali k dispozícii informáciu, že sa pokútne poľské mäso nachádza na Slovensku, mali byť okamžite informovaní všetci občania SR o tom, aby inkriminované poľské hovädzie mäso a produkty z mäsa neznámeho pôvodu nekonzumovali a vrátili do predajní, v ktorých ho kúpili. "Tento postup je v súlade s veľmi silným únijným právom, a to s princípom tzv. predbežnej opatrnosti," podčiarkla Halgašová. 

Európska komisia 30. januára oznámila, že vysiela do Poľska veterinárnych inšpektorov, ktorí budú kontrolovať všetky inkriminované prevádzky, a na základe tejto kontroly stanoví postup platný pre celý európsky voľný trh.

Zdroj: TASR

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá