Pre zistenia NKÚ pozveme na hospodársky výbor šéfa ÚRSO Ľ. Jahnátka

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka pozve pre zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na rokovanie Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti jeho predsedníčka a zároveň podpredsedníčka opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová. Oznámila to na brífingu SaS za účasti poslanca NR SR Karola Galeka (SaS).

"Zistenia NKÚ potvrdzujú, že sme od férovej regulácie na míle vzdialení. Vyzývam preto predsedu regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka, aby nám poskytol informácie o zrealizovaných nápravných opatreniach. Tento bod zaradím aj na najbližšie rokovanie hospodárskeho výboru NR SR, kam pána predsedu Jahnátka aj pozvem," priblížila.

Podľa Kiššovej je zaujímavé, že regulačný úrad prijal správu NKÚ bez pripomienok. "Tým de facto potvrdil všetky závažné zistenia, a dokonca sám podal trestné oznámenie, čím súčasný predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek jasne povedal, čo si myslí o práci svojho predchodcu Jozefa Holjenčíka," dodala. 

Tímlíder strany SaS pre energetiku Karol Galek upozornil, že to bol práve Robert Fico, ktorý v októbri 2015 stál vedľa bývalého riaditeľa ÚRSO Jozefa Holjenčíka a „pod falošnou zámienkou, že sa ľuďom znížia ceny energií, mu verejne prisľúbil 1,8 milióna eur.“ Opak je však pravdou, ceny energií na Slovensku sú iba stabilne vysoké. „Samotné poplatky s nimi súvisiace máte totiž jedny z najvyšších v Európe a bezkonkurenčne najvyššie v rámci nášho regiónu,“ zdôraznil K. Galek. Následne uviedol niekoľko riešení SaS, ktoré už v minulosti strana navrhovala. Sú nimi napríklad zrušenie dotovania elektriny z domáceho uhlia, viaczdrojové financovanie obnoviteľných zdrojov či otvorená regulácia.

„1,8 milióna eur bolo rozkradnutých a vyhodených von oknom, súčasná regulácia je naďalej netransparentná, ÚRSO je politicky ovládané a chceme preto vedieť, či sa dočkáme riešenia ešte za tejto vlády, aby ľudia už nemuseli ďalej platiť stabilne vysoké ceny energií, uzavrel K. Galek.

Zdroj: TASR/Komunikačné oddelenie

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá