Na výbore očakávame od kompetentných vyjadrenia k rozsahu škandálu s poľským mäsom a vykonaným opatreniam

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa na podnet strany Sloboda a Solidarita (SaS) uskutoční v utorok 5. februára. Na výbore sa zúčastní ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš. Dôvodom zvolania výboru je škandál s rizikovým poľským mäsom a postup kompetentných slovenských orgánov.

„Chceme byť detailne informovaní o rozsahu tohto škandálu a o vykonaných opatreniach. Očakávame, že zodpovední vysvetlia všetky nejasnosti a budú zodpovedať na naše otázky. Na výbore sa preto budeme pýtať aj na informáciu, do akých výrobkov sa mohlo dostať mäso, či to, ako bolo spracovávané mäso od poľských dodávateľov v zatiaľ zistených spracovateľských závodoch. Dôležité je tiež vedieť, ako dlho odoberali tieto závody mäso od poľských dodávateľov,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a iniciátorka výboru Anna Zemanová. Liberáli zároveň pripomínajú, že najmenej traja spracovatelia na Slovensku mali dodávky z inkriminovaného bitúnku. „Ak bola realizovaná porážka kráv s ťažkým zdravotným postihnutím vrátane možnosti infekčne chorého hovädzieho dobytka, je veľký predpoklad, že poľský bitúnok mohol byť kompletne kontaminovaný, a tým mohlo byť kontaminované aj mäso zdravého dobytka. Problémom by mohlo byť aj prípadné kontaminovanie spracovateľských priestorov,“ upozornila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Podľa poslankyne NR SR za SaS a tímlíderky strany pre zdravotníctvo Janky Cigánikovej môžeme dokonca hovoriť o nezvládnutej ochrane zdravia a bezpečnosti ľudí, najmä detí. „Keďže môže ísť o všeobecné ohrozenie verejného zdravia, tak si slovenské zdravotníctvo nemôže dovoliť takéto zlyhania,“ tvrdí Cigániková. Pre stranu SaS bude preto na mimoriadnom výbore dôležité aj to, či kompetentní dokážu zodpovedať na to, prečo doteraz nebol vydaný zákaz dovozu hovädzieho mäsa a mäsových výrobkov z Poľska a prečo neboli uzatvorené identifikované prevádzky na Slovensku, ktoré prijali rizikové mäso. Od zástupcu Európskej komisie strana SaS očakáva informácie o krokoch EÚ voči Poľsku pre spomínaný škandál.
Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá