Zavedenie eKasy hrozí chaosom

Štandardný obrázok článku
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada prezidentku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú, aby predložila verejnosti správu o pripravenosti štátu na zavedenie takzvanej eKasy, teda online prepojenia elektronických pokladníc s finančnou správou.

„Podľa našich informácií nedostali podnikatelia od finančnej správy jasné inštrukcie z hľadiska hardvéru i softvéru, aby prechod na eKasu prešiel hladko. Zase hrozí chaos – obdobne ako pri zavedení slovensko.sk. Pritom nový systém sa má spustiť už od začiatku apríla,“ uviedli poslanci NR SR za SaS a členovia finančného výboru parlamentu Eugen Jurzyca a Jozef Rajtár.

Z toho dôvodu sa tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca a tímlíder strany pre štíhly štát Jozef Rajtár rozhodli zvolať mimoriadny Výbor NR SR pre financie a rozpočet.

Liberáli zároveň upozorňujú, že v Českej republike boli podstatné časti zákona o zavedení rovnakého systému zrušené Ústavným súdom pre jeho rozpor s ústavou. „Skúmame možnosti, ako zákon o eKase napadnúť na ústavnom súde,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder pre spravodlivosť Alojz Baránik.

„SaS je proti tomu, aby napojenie na eKasu bolo povinné a z toho dôvodu sankcionované. Štát by mal vytvoriť podnikateľom také výhody, aby sa im na eKasu oplatila napojiť dobrovoľne,“ doplnil predseda SaS Richard Sulík s tým, že strana bude presadzovať zdobrovoľnenie eKasy.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá