B. Gröhling odkazuje M. Lubyovej: Zaplaťte školám, nie učiteľom

Štandardný obrázok článku
Školy nad 50 zamestnancov, ktoré sú od januára povinné vyplácať zamestnancom rekreačné poukazy, na ne nemajú peniaze. Ministerstvo školstva by im malo tieto poukazy preplatiť. Navrhuje to Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder SaS pre školstvo.

Rekreačné poukazy z dielne SNS prinášajú okrem firiem problémy aj školám. „Ide o asi 12 % škôl s právnou subjektivitou, konkrétne 175 základných a 53 stredných škôl,“ tvrdí B. Gröhling, podľa ktorého poukazy prinášajú množstvo problémov. „Školy nemajú peniaze navyše a nemajú z čoho poukazy zaplatiť, čím by však porušili zákon. Preto napríklad budú musieť zobrať učiteľom odmeny.“

Poslanec tiež upozorňuje, že koalícia nespravodlivo rozdeľuje zamestnancov škôl. „Jedni poukazy dostanú, druhí nie. Učitelia na škole so 40 zamestnancami pritom robia rovnako ako na škole s 50 zamestnancami, lebo majú rovnaký úväzok. Považuje vláda za spravodlivé, že jedna skupina poukazy má a druhá nie?“ pýta sa opozičný poslanec.

SaS rekreačné poukazy od začiatku kritizovala, nesúhlasí s nimi a považuje ich za populistický návrh. „Vláda určila školám finančnú povinnosť, ale nedala im na to peniaze. Ak poukazy nepreplatia, zodpovednosť nenesie populistická vláda, ale riaditeľ. Rovnaké problémy má aj množstvo zamestnávateľov. Okrem toho, že ide o nespravodlivý a vládou prikázaný benefit, ktorý majú zamestnávatelia platiť, nikoho nezaujíma, či na to majú peniaze,“ poznamenala podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru parlamentu Jana Kiššová.

„Vyzývam preto ministerstvo, aby školám rekreačné poukazy preplatilo. Nie je možné, aby na nepremyslené návrhy doplácali riaditelia a školy,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá