Chceme koncepčne podporovať vojakov a zaviesť väčšiu transparentnosť do rezortu obrany

Chceme koncepčne podporovať vojakov a zaviesť väčšiu transparentnosť do rezortu obrany
Strana Sloboda a Solidarita ako súčasť budúcej vlády navrhne, aby minimálne 0,5 % z rozpočtu ministerstva obrany bolo každoročne vynakladané na zakúpenie osobnej výstroje pre príslušníkov Ozbrojených síl SR. Na konferencii „Spoločne o bezpečnosti a obrane“ v Beladiciach, ktorú organizuje Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, to vyhlásil podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko, jeden z panelistov konferencie.

Súčasťou panelovej diskusie bol dopad prebiehajúcich nákupov vojenskej techniky na OS SR a ich obranyschopnosť. „S ministerstvom obrany sa zhodujeme na potrebe rastu a stabilizácii rozpočtu na zaistenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Nezhodujeme sa však v názore na spôsob vykonávania samotnej modernizácie a stanovenia priorít ministerstva,“ uviedol bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

Ten počas diskusie predstavil reformný program strany SaS s názvom Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko. „Slovensko nikdy nenaplnilo úroveň vyčleňovať 2 % z hrubého domáceho produktu na rozpočet obrany a len v obmedzenej miere prispieva k vojenským spôsobilostiam NATO. Ak budeme súčasťou vlády, budeme trvať na tom, aby bolo ústavou zaručené, že 2 % HDP budú smerovať na obranu. Taktiež zavedieme pravidlo, že realizovanie všetkých veľkých obstarávaní bude možné až po oboznámení Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Takisto prehodnotíme aj spackané obstarávanie bojových obrnených vozidiel 8x8, pričom budeme trvať na poctivej medzinárodnej súťaži,“ priblížil poslanec NR SR Ľ. Galko.

Na konferencii „Spoločne o bezpečnosti a obrane“ sa zúčastnil okrem iného aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda, štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí a ministerstva obrany, poslanci NR SR či viacerí predstavitelia slovenskej bezpečnostnej obce a obranného priemyslu. „Treba oceniť prínos takejto konferencie, ktorá poskytla široké spektrum odborných názorov na bezpečnosť a obranu. Ide o oblasti, ktoré nesmú byť na okraji nášho záujmu,“ uzavrel Ľubomír Galko.

Neexistujú žiadne videá