Mochovce sú ešte väčší škandál, ako sme čakali

Štandardný obrázok článku
Mochovce sú ešte väčší škandál, ako sme predpokladali. Tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej reakcii na závery stretnutia akcionárov Slovenských elektrární.

„Minulý týždeň v pondelok sme upozornili, že rozpočet sa bude navyšovať o minimálne 200 miliónov eur. Sme veľmi neradi, že dnes spresnených 270 miliónov túto sumu dvihlo tak výrazne smerom hore. Taktiež posunutie termínu uvedenia tretieho bloku elektrárne o takmer ďalší rok – jednak z dôvodu meškania skúšok, ale hlavne povoľovacieho procesu – dokazuje, že v Slovenských elektrárňach nemajú všetko pod kontrolou,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

Strana SaS sa preto spolieha na nezávislý Úrad jadrového dozoru v tom, že sa mu podarí akékoľvek pochybnosti, ako v zahraničí tak aj doma, rozptýliť a Slováci už nezažijú ďalší šok.

„Kritiku si však zaslúži premiér Peter Pellegrini a tiež minister hospodárstva Peter Žiga, ktorí sa na priebežnú kontrolu aktivít v Mochovciach vykašlali a chodia tam iba hasiť problémové situácie, keď už je plameň na streche,“ tvrdí predseda SaS Richard Sulík.

„Nami navrhovaný mimoriadny hospodársky výbor na túto tému sa uskutoční v máji. Nemienime však dovtedy čakať a v záujem Slovákov a ich peňaženiek pripravujeme podnet pre generálneho prokurátora,“ povedala podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová.

Občania sa podľa liberálov od začiatku dostavby až doteraz museli v prospech Mochoviec vzdať zisku zo Slovenských elektrární vo výške viac ako 1,8 miliardy eur. „Koaličná väčšina v parlamente sa vzdala možnosti získať informácie na špecializovanej komisii pre dohľad nad dostavbou elektrárne. Taktiež odmietla poslanecký prieskum. Dianím v Slovenských elektrárňach by sa preto mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní. A to už od momentu, kedy si dostavbu Mochoviec pod hrozbou ich zoštátnenia vydupal Robert Fico,“ dodal Karol Galek.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá