SaS: Obrátime sa na Ústavný súd, ak bude prijatá novela Civilného mimosporového poriadku

Štandardný obrázok článku

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /website/sas.sk/pages/components/tabs/tabs.php on line 85
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva poslancov NR SR, aby dbali na najlepší záujem dieťaťa, na medzinárodné dohovory, ktorými je Slovenská republika viazaná a tiež na rozsiahle zdôvodnenia odborníkov, a aby opätovne neprijali prezidentom vetovanú novelu Civilného mimosporového poriadku.

„Táto novela je vysoko škodlivá pre deti. Podstatou návrhu je, že proti právoplatnému rozsudku o návratovom konaní je možné podať žalobu. Únoscom detí teda dáva nástroj na to, aby zadržiavali dieťa roky. Novela nepojednáva o žiadnej pomoci deťom, ale naopak je výhradne o pomoci únoscom. Deti, o ktorých by malo byť rozhodované v bleskových konaniach, budú mesiace a roky rukojemníkmi dospelých a systému, pričom ich nebude možné z tohto systému vyslobodiť,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová.

Novela Civilného mimosporového poriadku je podľa liberálov v rozpore s Haagskym dohovorom o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí. „Podstatou tohto dohovoru je, že zaväzuje štáty, aby konali, čo najrýchlejšie. Zaujímavosťou je však aj proces, akým tento návrh vznikal. U predkladateľky si ju zrejme objednal veľmi konkrétny únosca dieťaťa alebo jeho právny zástupca. Vo vlastnostiach dokumentov, ktoré boli predložené NR SR na schválenie, je o tom dôkaz,“ zdôraznila N. Blahová.

„Považujem za absolútny extrém, keď sa slovné spojenie ´najlepší záujem dieťaťa´ zneužíva v politickom boji. Pre tlak istej lobistickej skupiny priniesli dvaja poslanci na pôdu parlamentu jeden paškvil. Je nehorázne, že za to zahlasovalo 91 poslancov NR SR. Predkladatelia navyše klamali v dôvodovej správe, keď uviedli, že ich návrh novely je v súlade s medzinárodnými dohovormi, čo nie je pravda. Slovensko navyše zažilo medzinárodnú hanbu, keď na ústavnoprávny výbor prišli viacerí zástupcovia veľvyslanectiev, ktorí vyjadrili vážnu obavu z prijatia novely,“ doplnila predsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Strana SaS navyše avizuje, že ak poslanci NR SR prelomia prezidentovo veto, tak sa obráti na Ústavný súd SR, pretože medzinárodné dohovory majú prednosť pred našimi zákonmi.

Neexistujú žiadne obrázky
Neexistujú žiadne videá